Mesajı Okuyun
Old 18-12-2009, 11:42   #8
radikal

Bir adliye çalışanı olarak kamu kurumları arasında personeline değer vermeyen ve geliştirmeyen tek kurumun Adalet Bakanlığı olduğunu düşünüyorum. 3717 sayılı yasa ile ilgili Anayasa Mahkemesinin iptal kararının yürürlüğe girdiği tarihden beri 2 yıldır kendi personeli lehine bir düzenlemeyi halen yapamamış bir kurum. Adalet mekanizmasının önemli bir unsuru olan Adliye personelinin bırakın maaşlarının düzeltilmesini, elindeki imkan ve haklarda kısıtlanıyor. Diğer kamu kurumları ile adliye çalışanlarının maaşları ve özlük hakları arasında uçurum var. Her türlü olumsuz fiziki ortamda çalışan adliye personelinin şartlarını düzeltecek haklarını koruyup kollayacak sahiplenecek hiçbir şey yapılmadı. Her yıl Milli Eğitim Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, İç İşleri Bakanlığı kadrolarına atanan personel yanında Adalet Bakanlığı kadrolarına atanan personel sayısı son derece yetersizdir. Bulunduğunuz yöredeki herhangi bir kuruma gidip bakın, nüfus müdürlüğü, tapu müdürlüğü, vergi dairesi vs., hepsinde müdür, müdür yrd, şef ile birlikte bir sürü memur görev yaparken, adliye kalemlerinde bir - iki katip ile görev yapılmaya çalışılıyor. Siz hiç ünvanı "Müdür" olan fakat tek başına görev yapan başka bir kurum gördünüz mü? Bir çok ilçede icra dairelerinde sadece bir tek icra müdürü bulunmakta. Yani Adalet Bakanlığında yaşanan çelişkiler saymakla bitmez. Düzeltileceğine dair bir umudum da yok açıkçası.