Mesajı Okuyun
Old 09-03-2009, 14:27   #1
poseidonmavi

Varsayılan Avukat Borsasi

Yakın zamanda televizyonda haberleri seyrediyordum. Hillary Clinton' un vakti zamanında ABD' de en başarılı 100 avukat sıralamasına girdiğinden bahsedildi. sonra düşündüm ki bizde de böyle bir sıralama yapılabilir mi?

örneğin her ilin en başarılı avukatları avukat sayısına göre belli bir oranda yıllık olarak listelenir. ancak sıralamada neler esas alınacak?

vaktim boş olsa gerek ona da kafa yordum. bence kazanılan her davaya belli bir sayı verilebilir, kaybedilen davalara da bir değer verilir. kazanılan davaların toplam değerinden kaybedilenler düşülür. bulunan değere avukatın yıllık kazancına karşılık gelen bir sayı ekleriz. ayrıca avukatların katıldığı seminer, yüksek lisans , yabancı dil uygulamaları da bu listede gösterilebilir. böylece aşağı yukarı bir tablo çıkar. başka kıstaslar da getirilebilir tabi.

bence bu uygulamanın pek çok faydası olacaktır:
1- Avukatın kazancını da hesaplamaya katacağımız için ekonominin kayıt altına alınmasına oldukça yardımcı olacağı açıktır.
2- hukuki yardım da diğer hizmetler gibi vatandaşa sunulan bir hizmettir ve bir bedeli vardır. vatandaş kulaktan dolma bilgiyle bir avukata gidip mağdur olabilir. hangi avukatın hangi tür uyuşmazlıkta kaçıncı sırada olduğu belirtilirse ( örn; ceza davalarında, idari davada, ticari davada...) vatandaşta yanlış bir intiba uyandırılmamış olur. Avukatlar bir alanda başarılı olduklarının anlaşılmasıyla sadece o alanda uzmanlaşma yoluna girip daha kaliteli bir hizmet vereceklerdir.
3- Avukatlık mesleğini layıkıyla yapmaya çalışan, kendini işinde en iyi olmaya adayan avukatların sayısı artar.
faydası kadar zararları da olacaktır tabi;
1- bazı uyanık müvekkiller listeyi eline alıp avukat avukat dolaşarak fiyat pazarlığına girişebilir.
2- listeye giremeyen avukatların başarısız olduğu gibi bir kanaat oluşabilir.

kısacası; adı ister başarı listesi olsun ister başka bir liste olsun iyiniyetle bu uygulama planlandığı takdirde ortaya kayda değer birşeyler çıkacaktır. bu konuda siz meslektaşlarımın fikirleri nelerdir? büyük ihtimalle olumsuz filkirler ağırlıkta olacaktıır. çünkü bizde birşey ya tam kafamıza yatar ya da hiç kafamıza yatmaz. bu yüzden fikir işçisi meslektaşlarımdan daha yapıcı ve yaratıcı yorumlar bekliyorum.