Mesajı Okuyun
Old 09-12-2004, 12:00   #1
uzeyiryilmaz

Varsayılan Şufa Hakkının Kullanımı

Merhaba
Siz değerli hukukçu arkadaşlara bugünkü sorum % 50 ortaklıkla alınan 2 katlı bir evin paylaşımı ve satışıyla ilgili olacak.
5 yıl önce parasının % 70'ini ben ödeyerek 2 katlı bir ev aldım, babamın isteği üzerine ablamı % 30 ödeme karşılığına % 50 hisse ile tapuya ortak ettim. Üst kat ablamın, alt kat ise benim olacak şekilde rızai-sözlü olarak bölüştük. Babamın vefatı sonrasında ablamdan bu ev için çekmediğim kalmadı. Babamdan kalan miras nedeniyle izaleyi şuyu davası da açtı aleyhimize. Oysa babamdan kalan arazilerden yasal hakkından fazlasını ona verdik.
Ev İzmitte ve ben İstanbulda olduğumdan fiili olarak evi kullanma şansım yok. koyduğum kiracıları canından bezdirip kaçırdı. Boş bıraksam camını kırıp giriyor (haberi olmadığını söylüyor sonra da). Kendisine satmayı yada hissesini almayı teklif ettim. Almam-satmam-sattırmam havasında oldu herzaman. Gözüpek bir müşteri buldum ve sonunda hissemi ona sattım (ama tapuda işlemi henüz yapmadık).
Duyduğuma göre ablam resmi devir işleminin yapılmasını bekliyormuş. Şufa davası açarak satışı iptal ettirecekmiş.
Böyle bir ablayı düşmanıma beddua için bile söylemem.
Bana bu konuda da yol gösterirseniz çok memnun olacağım.
Saygılar