Mesajı Okuyun
Old 01-03-2012, 10:32   #6
Avukat Hakan Eren

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
"Hukuk ile siyaset iç içedir; siyaset olmadan hukuk olmaz" diyenler haksızdır. Hukuk ile siyaset iç içe girdiğinde hukukun suyu çıkar.

Yukarıda sözü edilen elli yıllık konu bugün herkese örnek olmalıdır.

Bilgi Edinme Hakkı Kanunu'nun 26.maddesine göre görüş, bilgi notu, teklif ve tavsiye niteliğindeki bilgi veya belgelerin Kanun kapsamında olması asıldır. Ancak AKSİ KARARLAŞTIRILIRSA kapsam dışıdır.

Kanun'un 1.maddesine göre "Bu Kanunun amacı; demokratik ve şeffaf yönetimin gereği olan eşitlik, tarafsızlık ve açıklık ilkelerine uygun olarak kişilerin bilgi edinme hakkını kullanmalarına ilişkin esas ve usulleri düzenlemektir."

Baro yönetimine düşen bu eski kararın Kanun kapsamı dışında olduğuna karar verilmesinin gerekçesini bildirmesidir. Bu gerekçede Kanun'un 1.maddesindeki amaç da yer almalıdır. Açıklık ilkesine aykırı uygulama yapılmasının nedeni açıklanmadıkça gerekçe eksik kalacaktır.

Bilgi alamasak da ders almalıyız.

Saygılarımızla

İlgili Maddeler:
MADDE 26. - Kurum ve kuruluşların faaliyetlerini yürütmek üzere, elde ettikleri görüş, bilgi notu, teklif ve tavsiye niteliğindeki bilgi veya belgeler, kurum ve kuruluş tarafından aksi kararlaştırılmadıkça bilgi edinme hakkı kapsamındadır.

MADDE 1. - Bu Kanunun amacı; demokratik ve şeffaf yönetimin gereği olan eşitlik, tarafsızlık ve açıklık ilkelerine uygun olarak kişilerin bilgi edinme hakkını kullanmalarına ilişkin esas ve usulleri düzenlemektir.

Sevgili üstadım,

Yorumlarınız için teşekkür ederim.

Ben cevabın :
Alıntı:

Sözünü ettiğiniz yıla ait yönetim kurulu kararı çok eski tarihli olduğundan ulaşılamamakla birlikte;

kısmına takılıp kaldım.

Benim Baro'm 134 yıllık bir tarihe sahip bir kurum olup, Türk Hukuku'nun en eski ve en köklü kurumlarının başında yer almaktadır.

Ve ne yazık ki aynı Baro, bana "valla istediğiniz belge 50 yıllık bir belge. Biz şimdi bunu nerden arayıp ta bulalım, hem nerden çıktı bu soru? Tozlu arşivlere girip hasta mı olalım?" demektedir.

Kurumlar için, 50 yıl, insan yaşamındaki bir an kadardır, fazla değil.

Bu örgüt savunma örgütü ise, ben bu örgütün bir üyesiysem, bu belge ister 50 yıllık ister 100 yıllık olsun bilgi edinmek ve ve belgenin bir örneğini almak benim hakkımdır; sonuçta alacağım da...

Avukatlık mesleği için özel bir önem taşıyan bilgi edinme hakkına İstanbul Barosu'nun bakış açısı beni açıkça hayal kırıklığına uğrattı.

Ama azimliyim, biliyorum ki bu hakkımı kulandığımda bana, ilk mesajımda belirttiğim gibi "Saçmalama Sayın EREN, İstanbul Barosu'nun böyle bir karar alabileceğine nasıl inanırsın. Biz savunmayız; savunmayı yasaklamamız düşünülebilir mi hiç?" diyecekler. Ve ben de bu yanıtı gururla okuyacağım.

Azimliyim...Biliyorum...Yani inşallah...

Selam ve saygı ile...