Mesajı Okuyun
Old 14-03-2011, 06:58   #98
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Avukatlık Bürosu ve Sigara Yasağı

arkadaşlar;
Bir konuya açıklık getirme ihtiyacı duydum:

Benim temel savunmam savunma dokunuzlmazlığına ilişkindi:

Şöyle ifade edeyim:

Ben avukat olarak hız kurallarını çiğnediğimde havaya ateş ettiğimde, trafik kazası yaptığımda benim yargılanmamı engelleyen kurallar yoktur. Benim dokunulmazlığım evimin, büromun, arabamın ve üstümün aranması ile sınırlıdır. Şunun da ifade edilmesi gerekir ki gözaltı da belli kurallara tabiidir. Ama bir milletvekili veya bir hakim gibi değil.

Tartışmada savunduğumdan biraz daha ileri gidebilirim: Avukatlara ayrı bir dokunulmazlık isteyebilirim. Bence bu doğrudur. Önemli bir davada herkes kişisel olarak sizin kadar dirençli olmayabilir, teslim olabilir. Bunun engellenmesi gerekir. Benim aklıma gelen ilk yöntem dokunulmazlık.
Şu anda avukat dokunulmazlığı yok. SAVUNMA DOKUNULMAZLIĞI var. BENCE BU KISKANÇLIKLA SAVUNULMALI.

Ben avukatların dokunulmazlık sınırlarının genişletilmesinden yanayım.

Bizde hep kullanılan bir deyim vardır: "Seni cami önünde yakalamışlar" ya da "neden beni değil de seni aldılar"

Bunlar mesleki anlamda bizim açımızdan son derece tehlikeli ve toplumda kabul görmüş deyimlerdir.

Bildiğiniz gibi her toplumda farklı çıkar grupları vardır. İnsanlar da istemeselerde bu grupların birinin içinde yer alabilirler. Ya da savunmak zorunda kalabilirler. Bu savunma güdüsünün tek nedeni ekonomik çıkar olabilir. Burası benim için önemli değil.

Benm için önemli olan o avukatın KORKTUĞU için yanıtla teslim olmasıdır. Ben meleki anlamda bunun engellenmesi gerekitiğini düşünüyorum. Korkuyorsa girmeseydi, sağlam avukat bulsalardırdı yanıtları bu sorunun yanıtı değildir.

Ben bizim mesleğimiz gibi bir meslekte kesinlikle uygulayıcıların her türlü baskıdan uzak olamsı gerektiği kanısındayım.

Diyer bir ifade ile şöyle söyleyeyim:
Avukatlar hakkındaki HER TÜRLÜ suçtan soruşturma açılması sadece Adalet Bakanlığı değil Barolar'ın da denetimine alınmalıdır.

Düşünün; sisteme muhalif bir grup var ve bunları savunan bir grup avukat var. Bu grubu savunan avukarların hepsi bir nedenle gözaltında yada tutuklu. Ne yapılması gerekir?

Şu anda yapabileceğiniz hiç bir şey yok.

Konu başlığına dönesek;
Ben sigara içmenin iyi bir şey olduğunu savunmuyorum. AMMA NE YAPAYIM SEVİYORUM NAMUSSUZU. Sizin için mi bırakayım? kendim için mi?

Saygılar.