Mesajı Okuyun
Old 03-03-2011, 11:55   #93
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan BOZDOGAN
Her ne kadar sitede cüppemizi çıkarmak yasak olsa da cüppemi çıkarıyor ve sıradan bir vatandaş olarak şunları diyorum;
Avukatlar değil hiçkimse sigara içmesin. Evlerde bile içilmesin. Herkese sigara kotası koyulsun. Ayda en fazla 1 karton sigara alabilsin bir kişi. Karaborsa yapmaya çalışanlar ağır cezada yargılansın. Devlet vatandaşının yaşama hakkından sorumlu. Sigara en büyük düşman bu konuda. Avukat büroları sigara detektörü ile donatılsın. Barodan kaydı dahil silinsin yakalananların.

Sigara tiryakisi biriyim. Ama böyle yasaklar gelmesini çok istiyorum. Kişi iradesi ile olmayacak birşey sigara bırakmak.
Umarım yanlış anlaşılmam. Bütün meslektaşlarımın hayatları söz konusu ve benim için bütün meslektaşlarımın hayatı büro dokunulmazlığımdan önemli.

Yazdıklarınızı iyiniyetle yazdığınızdan şüphem yok. Siz de yazdıklarımı yanlış anlamayın lütfen.Sıradan bir vatandaş olarak yazdığınızı vurgulamışsınız ama neticede bir hukuk sitesinde yazıyorsunuz. O nedenle sakıncalı bulduğum düşüncelerinizi eleştirmeye hakkım var.

Devlet vatandaşının yaşama hakkından tabii ki sorumlu. Ama devlet aygıtı, vatandaşın karnını doyuracak iş yaratarak, bedava sağlık hizmeti sunarak ve vatandaşını eğiterek yaşama hakkından sorumlu olmalıdır. Sigaranın sağlığa zararlarını eğiterek öğretmek ve caydırmak mümkün olabilir. Ancak, bahsettiğiniz faşizan yöntemlerle bunu yapmamalıdır. Yapmaya kalkarsa da desteklememeliyiz. Aksi takdirde devran döner, başka bir zihniyet devlet aygıtını ele geçirir ve "vatandaşımın sağlığından sorumluyum, 24 yaşından küçükler alkollü yerlere giremez" der ve bütün üniversite öğrencilerini de kapsayacak büyük çoğunluğun barlara gitmesini engelleyebilir. Alkolizmi kim savunabilir? Kimse savunmaz, değil mi?

Başka bir iktidar gelse "Düğün törenlerini iptal ediyorum. Çünkü, havaya ateş açılmasından dolayı insanlar ölüyor. Ben vatandaşımın sağlığından sorumluyum" derse, ne olacak?

Herkesin ayda en fazla 1 karton sigara kotası olsun, diyorsunuz. Bir iktidar, "1 karton sigara ile yakalananlara ağır ceza verilsin, karaborsaya neden olur" derse ne dersiniz? Malum vaktiyle 100 dolarla yakalananların ceza aldığı bir ülkede yaşıyoruz. Size göre ayda 1 karton makul olabilir. Bana göre 3 karton makul olabilir. Bir başkasına göre ayda 3 adet makul olabilir.

Özgürlükler bir şekilde sınırlanmaya başladı mı, arkası gelir. O zaman da bizi "big brother" yönetmeye başlar.