Mesajı Okuyun
Old 09-02-2008, 17:59   #1
iussy

Acil Taşınmazın Satımı ve tapuda yeni malik adına tescilinden sonra kiracının çıkması

Merhabalar,

Bir taşınmaz, içerisinde kiracı varken satılıyor. Taşınmaz, mağaza olarak kullanıldığı için yeni malik de içerisinde bir kiracı olmasından memnun. Satış bedeli için 5 adet senet alınıyor. İlk senedin bedeli eski malike ödeniyor.

Bu sırada, hiçbir bildirimde bulunmaksızın, kiracı taşınmazı boşaltıyor. Bunun üzerine, yeni malik, kiracı çıktığından dolayı, kiracı-eski malik-emlakçı arasında bir kumpas düzenlendiği iddiası ile ödeme yapmayacağını ve tapuyu da eski malike iade edeceğini bildiriyor.

Bu taşınmazı satın alırken kiracı olduğu için aldığı ve kiracının çıkması ile beklentilerinin karşılanmadığı iddiası ile yeni malikin yapabileceği herhangi bir şey var mıdır?

Benim tahminimce, böyle bir neden ile eski malike yönelinmesi mümkün değil. Ancak kiracıdan, yeni kiracı bulana kadar - sözleşmenin bakiye süresi nedir bilemiyorum ama - belirli bir süre için mahrum kalınan kira bedelini talep etmesi mümkün olabilir. Bu arada senetlerin ödeme tarihleri geldiğinde, ödeme yapılmaması halinde, icra yolu ile tahsil edilmesi mümkün olacaktır. Ancak bu konuda, Yargıtay kararları ile getirilen farklı bir uygulama var mıdır bilemiyorum. Bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Teşekkürler.

Saygılarımla.