Mesajı Okuyun
Old 02-03-2004, 12:55   #8
buketoz

Sayın Ahmet Bey ve Sayın Bir dost,
Cevap verdiğiniz için öncelikle teşekkür ederim. Konuyu kısa bir şekilde özetlemiştim ama ayrıntıları bilmenizde fayda olacağını düşünüyorum.
Mahkeme kararı: "10.000.USD'nin ödeme günündeki kur üzerinden Türk Lirası karşılığının dava tarihinden itibaren işleyecek yasal faizi ile birlikte davalıdan alınıp davacıya verilmesine...." şeklinde.
Ben bu kararı alarak ihtiyati haciz talep ettim ve Asıl alacağa, dava tarihindeki kur üzerinden 10.000.USD'nin Türk Lirası karşılığını yazdım . Bu miktara dava tarihinden itibaren işlemiş yasal faiz oranlarını kademeli olarak uyguladım. Bu ihtiyati haciz kararı ile borçlunun gayrımenkullerine haciz koydurdum. İhtiyati hacize hiçbir itiraz olmadı ve esas takibe geçtim. Esas takipteki miktarlar da ihtiyati hacizdeki miktarlar gibiydi. Gayrımenkuller için kıymet takdiri istedim ve kıymet takdirinde çok fahiş rakamlar çıktı ve ben bu kıymet takdirine itiraz ettim. (Henüz sonuca bağlanmadı).
Borçlu vekili, ödeme günündeki kur üzerinden talebi gerekirken, dava tarihindeki kur üzerinden talep edildiği gerekçesiyle ilamlı takibin iptalini istedi. Bu davanın duruşması da Nisan ayında.
Şimdi burada aklıma takılan şu sorular var:
1- Evet mahkeme kararı tarafımca yanlış yorumlanmıştır ve yanlış bir şekilde icraya konulmuştur. Ben yanlışlık olan kısım için feragat edebilir miyim? İTM burada takibin kısmen iptaline karar verebilir mi?
2- Borçlu ihtiyati haczi alındığı mahkemeden karar alıp iptal ettirmez ise ihtiyati haczim aynen devam edecek midir? İTM sonucuna göre bu durumda sadece yeniden esas takip yapmam mı gerekir? İhtiyati haciz de iptal edilirse yapılan kıymet takdiri ve itirazların hepsi sil baştan yeniden mi yapılacaktır?
3- Fiili ödeme gününde dolar fahiş bir artış gösterirse ben bu yanlış yaptığım takip ile kendimi sınırlamış olur muyum?
4- Takibi sehven yanlış hazırladığımı beyan edip bu takipten feragat etsem bu feragat benim açımdan sakıncalı sonuçlar doğurabilir mi?
Saygılarımla