Mesajı Okuyun
Old 14-09-2009, 12:40   #4
Oğuzhan S.

Mevcut öğrencileri etkiler.

Kazanılmış hak kapsamına girmesi için olayın bütün sonuçlarıyla doğmuş / gerçekleşmiş olması gerekir. (Ayrıntılı bilgi için: Prof. Mehmet Ayan - Medeni Hukuk'a Giriş, 2007, sy. 64)

Böyle bir düzenleme yapılması halinde 4. sınıf öğrencileri 1 sene daha okuyacaktır. Ara sınıflar da toplamda 5 sene okuyacaklardır. Ancak mezun olanlar geri tabii ki çağrılmayacaklardır. (Bu sene hocalarımız kazanılmış haktan bahsederken hep bu örneği verdiler. Onun için bu kadar emin konuşuyorum.)

Saygılarımla.

// Düzenleme //

Sayın katılımcılar, biraz araştırma yaptım. Adalet Bakanlığı sitesinden bahsi geçen Yargı Reformu Stratejisi'ni ve Eylem Planını temin ettim.

Adres:

Bu belgelerin 4.1 başlığında bahsettiğimiz konu şöyle geçiyor:

Alıntı:
4.1. Hukuk eğitimi ve öğretiminin etkin hale getirilmesine yönelik Milli Eğitim
Bakanlığı Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) ve hukuk fakülteleri ile birlikte
çalısmalar yapılması

Adalet hizmetlerinde kaliteyi yükseltmenin önemli kosullarından biri de iyi
eğitim ve öğrenim görmüs, hukuku özümsemis, güncel gelismeleri izleyen, sağlıklı
yorum yapan, doğru sonuca varan hukukçuların görev almalarıdır. Bu niteliğe sahip
hukukçular yetistirmenin temel sartı ise iyi bir hukuk eğitimidir.

Bu kapsamda Bakanlığımızca hukuk eğitimi ve öğretiminin etkin hale
getirilmesi amacıyla hukuk fakültelerinin öğretim süresinin artırılması ve müfredatının
gelistirilmesi gibi konularda MEB, Türkiye Adalet Akademisi (TAA), YÖK,
üniversiteler ve barolar ile ortak çalısmalar yapılacaktır.

Ayrıca adalet hizmetlerine yardımcı eleman yetistirmek üzere kurulan hukuk
fakültelerine bağlı adalet meslek yüksekokulları ve meslek yüksek okullarının adalet
bölümleri ile devam eden isbirliği gelistirilecektir.

Alıntı:

4.1 Hukuk eğitimi ve öğretiminin etkin hale getirilmesine yönelik Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) ve hukuk fakülteleri ile birlikte çalısmalar yapılması

Açıklama ve Faaliyetler
:
  • Hukuk eğitimi ve öğretiminin etkin hale getirilmesi amacıyla hukuk fakültelerinin öğretim süresinin artırılması ve müfredatının gelistirilmesi gibi konularda MEB, Türkiye Adalet Akademisi (TAA), YÖK, üniversiteler ve barolar ile ortak çalısmalar yapılacaktır.
  • Adalet hizmetlerine yardımcı eleman yetistirmek üzere kurulan hukuk fakültelerine bağlı adalet meslek yüksekokulları ve meslek yüksek okullarının adalet bölümleri ile devam eden isbirliği geliştirilecektir.
  • Diğer ülke örnekleri karsılıklı isbirliği ile incelenecektir.
  • Gerekli mevzuat değişiklikleri yapılacaktır.

Alıntı:
Yargı reformu Stratejisi Eylem Planı'nda konuyla ilgili diğer bilgiler şöyle sıralanmış:

SÜRE: ORTA (2-4 Yıl)

BÜTÇE: Adalet Bakanlığı ve MEB 2009-2012 bütçeleri

SORUMLU KURUMLAR: MEB ve Adalet Bakanlığı

Bu kısmı görüntülemek için: http://img195.imageshack.us/img195/8039/aaate.jpg