Konu: Kürtaj
Mesajı Okuyun
Old 17-01-2004, 18:26   #13
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Merhaba,

Down Sendromu ile ilgili katılmış olduğum bır konferansta aklımda kalan bilgileri geçmek istiyorum.

Öncelikle down sendromu yeteri kadar tanımlanabılen bir durum değil.Tam ve kesin tanımlayan bir test de yok.Arayış sadece " daha güvenilir" testlere doğru.

1-Uygulanan testlerin hiç biri tam güvenli değil.Açıkça söylemek gerek ki yaratılan bir pazar var ve ciddi bir talep oluşturulmuş durumda.

2-Down tarama testleri istatistiki bir değerdir.

3-Bir üniversite hastanesinde yapılan araştırmada 35 yaşın altındaki 2000 gebe kadından 500 kişide riskli test sonucu bulunmuş, bu 500 kişi amniyosenteze yönlendirilmiş ve sadece 2 gerçek down vakası saptanmıştır.

Bu testlerde risk çıkmayan baska bir başvurucu ailenin geçmişinde down olduğundan amniyosentez testine gönderilmiş ve down tespit edılmiştir.

Görüldüğü gibi bilim de henüz yeterli değildir.Sadece samimi çabalar vardır.Testler doğru veriler yetersizdir.

Yapılan çalışmalar down sendromlu bebeklerde burun kemiğinin anne karnında oluşmadığını ya da geç oluştuğunu bildirmektedir ve bu bilginin günlük hayata geçirlmesi doğrultusunda çalışmalar yapılmaktadır.

Bu konuyu böylece tartıştıktan sonra bitiriyorum.
Bitmeyen tartışma,kürtajın gerekleri ve süreleri.

Bildiğimiz bir gerçeklik var,tıbbı zorunluluklar sadece down sendromu değil. Gebeliğin kritik aşamalarında geçirilen enfeksiyon hastalıkları, örneğin toxoplazma, kızamıkçık gibi parazitik veya virütik enfeksiyonlar da fetuste tahribata yol açabilmektedir.Yine gebelik sırasında alınan ilaçlar,uyuşturucu vb.leri ,gebeliğin annenin yaşamını tehdit etmesi ve seçim zorunluluğu da tıbbı zorunluluklar olarak değerlendirilebilir.

Elbette ki kürtaj bir doğum kontrol yöntemi değildir.Fakat fiili gerçeklik buna uymamaktadır.Aile planlamasının bütün yükünü çoğu kez kadınlar taşımaktadır.Gebeliği önleme yöntemleri konusunda her iki cins de sorumluluk almalıdır.

Eğitim ve bilim en çok bu alanda yer almalıdır.
Konu yasaklamalarla,başka türlü kaygılarla çözülecek kadar basit değildir.

Saygılar