Mesajı Okuyun
Old 25-04-2007, 14:19   #17
bertrand

Alıntı:
Yazan av.medine
Seevgili meslekdaşım;
Kalemde karar tebliğini tebliğ parçasına posta pulunu yapıştırarak alabilirsiniz.Bazı hakimler kalem görevlisinin posta masrafını almasını önlemek için kalemde tebliğ yaptırmıyor eğer posta pulunu dosyada kalan parçaya yapıştırırsanız bu ihmali önleyerek kararı tebellüğ edebilirsiniz. Biz kendi adliyemizde bu şekilde yapıyoruz. Yine bazı arkadaşların tebliğ olmadan temyiz yapılabilir fikrine KESİNLİKLE KATILMIYORUM. Kanun hükmü açıktır. Temyiz tebliğden itibaren başlar. Her türlü şüpheyi ertaraf etmek için TEBLİĞİ ŞARTTIR. Kalem görevlisi de sizin tebliğ parçanız olmadan dosyada işlem yapmaz hatta temyiz dilekçesini karaşı tarafa dahi göndermez. Çünkü bildiğiniz gibi temyiz süresi içinde yapılmalıdır ve süreyi belirleyecek olan tebliğ parçasıdır. Yine zaten işi hızlandırsanız dahi temyiz dilekçenizin karşı tarafa tebliğ parçası dönmeden dosya temyiz merciine gitmeyeceği için işi hızlandırmanız size fayda sağlamayacaktır.

Selam,

Kişi lehine getirilen bir düzenlemeden kişinin kendi iradesiyle faydalanmamayı tercih etmesine rağmen, üstelik korumaya çalıştığın kişinin bu aşamada aleyhine olacak şekilde illede ben senin hakkını senden daha koruyacağım, sen şu kadar gün daha beklemelisin demenin menfaati kimi koruyor? hak sahibini mi, karşı tarafı mı, tarafsız devleti mi?

Genel ilke, kişinin kendi yararına getirilen bir süreden, karşı tarafın veya 3. kişilerin aleyhine bir sonuç doğmaması durumunda feragat edebilmesidir.

Bu aşamada "temyiz hakkı" ile "bu hakkın kullanılabileceği süre" nüansını birbirine karıştırmamak gerekir. Yukarıda "doğmamış bir haktan feragat edilemez" şeklinde bir görüş bulunmaktaydı. Sizin vasıtanızla o mesaja da cevap vermek istiyorum:

Kısmen veya tamamen aleyhe verilen bir hükmün mahkemece verildiği anda, aleyhe sonu doğan tarafın kararı temyiz etme hakkı doğar. Bu hakkın doğumu yanında hakkın kullanılması için yasa koyucunun hak sahibine tanıdığı hakkını kullanma süresi birbirinden farklı şeylerdir. Hakkın kullanıma başlama süresi emredici bir düzenleme değilken, hakkın kullanımın bitim süresi emredicidir.

Saygılar.