Mesajı Okuyun
Old 28-05-2010, 10:58   #1
Admin

Varsayılan Eurovision 2010 ve Manga'nın Performansı

Belki yarışma bittikten sonra konuşmak daha doğru ancak yarı final sonrası "tazeyken" bazı izlenim ve yorumlarımı paylaşmak istedim:

* Öncelikle parça ben çok güzel ve ilk 3 içinde bitireceğini düşünüyorum, hatta iddiada bulunmak gerekirse, birincilik şansını oldukça yüksek görüyorum.

* TRT'nin Eurovision için "Manga" seçimi de çok başarılı, MTV'nin 2009 müzik ödüllerini kazanan ve tüm Avrupa zaten iyi tanıdığı bir grubu Eurovision için seçmek çok isabetli (özellikle son 2 seneki -bence- hatalı seçimlere kıyasla).

* Son yıllardaki eğilimin aksine bu yıl slow ve romantik parçalarda ciddi bir artış olmuş ve çoğu da finale çıktı. Bu türü sevenlerin oylarının çok alternatif arasında bölüneceğini düşünürsek, finaldeki nadir hızlı, ritimli ve rock tarzı müzik olarak da Manga'nın parçasının şansı yükseliyor. (Sanıyorum tek alternatifi Arnavutluk, onun da ülkesel oy potansiyeli olarak Manga ile rekabet etmesi mümkün değil).

* Finale kalan ülkeler açısından da oy dağılımı açısından Türkiye'nin avantajı olabilecek bir durum çıktı kanaatindeyim. Eurovision'daki tanıdık dayanışması artık alışıldık bir durum. (Tabii bu "ayıp"ta Türkiye'nin de payını düştüğünü yaptığını itiraf etmemiz gerek). Bu açıdan örneğin Finlandiya ve İsveç'in elenmesi, iskandinav ülkelerinin oy tablosunda 2 oyluk yer açacaktır. Keza Bulgaristan, Makedonya, Hırvatistan'ın elenmesi de Balkan ülkelerinin oylarının bu ülkelere verilememesi demek. Bu açıdan Manga'nınki gibi iyi parçaların bu önceden belirli ve sabit oylar arasında kendine birazcık daha yer açması mümkün olabilir.

Parçayı övdükten sonra biraz da eleştirelim:

* Manga'nın sahne performası ile ilgili fazla birşey söylemek istemiyorum, yurtdışı sitelerde genel olarak çok olumlu şeyler söyleniyor, ancak parçanın ritmi içinde vokalin biraz zayıf kaldığı yorumu yapılıyor. Bu yoruma katılıyorum ama yapacak birşey yok, neticede seçilen grubun vokalisitini değiştirecek hali yoktu ama belki mikrofon/ses ayarlarıyla oynayıp vokali biraz daha baskın yapabilirler miydi, onu bilemiyorum?

* Performans ve gösteri bence etkileyiciydi, ancak ışıklandırma için aynı şeyi söyleyemem. Grup teknoloji ağırlıklı bir şov hazırlayınca, ışıklandırma da çok karanlık/çok aydınlık arasında hızlı geçişler vs. şeklinde yapılmış ama bence zaten siyah/beyaz giyinmiş grup bu ışık oyunu içinde kayboldu gitti, kim nerede ne yapıyor, birden patlayan ışıklar, sonra ani karanlığa gömülmeler arasında anlaşılamadı. İlk yarı final de dahil, tüm performanslar arasında en "grubun görülemediği" gösteri sanıyorum bizimkiydi. Futuristik efektler sadece ışıkları hızlı hızlı yakıp söndürmekle yapılmıyor, şovun seyredilmesini daha az engelleyecek bir ışıklandırma seçilebilirdi kanaatindeyim.

* Şarkının sözleri vs. düşünüldüğünde "robot şovunun" eklenmesi hoş bir ayrıntıydı. Ancak bu şovun koreografisini her kim hazırladıysa, kendi için bundan sonra farklı bir kariyer planı oluşturmayı düşünsün lütfen! 3 dakika 30 saniyelik şarkının 2 dakika 33 saniyesi boyunca (ölçtüm), o robot kıyafetli kızı neredeyse hiç kıpırdatmayacaksınız, sonra 2 dakika 33. saniye ile 3 dakika 01. saniye arasındaki 28 saniye içinde bir yandan dans ederken bir yandan 70 kg. olduğu söylenen ve bir sürü parçadan oluşan kıyafeti çıkarmasını bekleyeceksiniz, üstelik tam o sırada grup vokalisti, tüm kameralar vs. zavallı kıza dönecek ve bu işlemi tüm dikkatler onun üzerindeyken yapacak. Kızın üzerindeki kıyafetleri çıkarken yaşadığı acele ve panik hali o kadar belirgindi ki, ben seyrederken acıdım. Üstelik bu koşullar altında hata yapması da yüksek bir ihtimaldi ve nitekim yaptı, ayağıdakileri çıkartırken kafasındaki başlık zamanından önce pat diye yere düştü ve tüm şovun amacını mahvetti. Başlığı asıl çıkarması gereken sahnede kız, düşen başlığı yerden alıp, yüzünün üstüne tutup çıkarıyormuş gibi yaptı ama olan olmuştu tabii. Kabahat onun mu, tabii ki hayır, kabahat 28 saniyede tüm avrupanın seyrettiği canlı yayında, kameralar ona dönmüşken 70 kg.lık birsürü garip ve metalik parçadan oluşan kıyafeti dans ederek düzgün şekilde çıkarmasını bekleyen ve dansçıyı Houdini zanneden koreografta! Üstelik işin daha traji komik yanı, grubun Oslo'da yaptığı ilk provayı izledim, o provaya da kızı o kıyafet olmadan çıkarmışlar, yani provada bile yapmadığı bu gösteriyi, sonra canlı yayında yapmasını bekliyorlar.

Bu hata o kadar kötü müydü dersek, hayır aslında. Hatta başlığın düştüğünü çoğu kişi görmemiş bile. Ama itiraf ediyorum ben çok takıldım, çünkü birincisi tüm performanslar arasında tek hata yapılan performans buydu ve daha önemlisi başarı şansı çok yüksek olan bir parçada yapılan hata küçük dahi olsa, planlamanın amatörlüğü açısından beni rahatsız etti.

Cumartesi geceki finalde tekrarlanmayacağını umuyorum ve Manga'ya başarılar diliyorum! Bence şansları ÇOK yüksek!