Mesajı Okuyun
Old 21-04-2006, 14:43   #11
Av. R. Onur ÇINAR

değerli yanıtlarınız için çok teşekürler;

acıklık getirilmesi gereken bir nokta gözüme çarptı kısaca değinmek isterim;

polisin nasıl eğitildiği konusunda..

ben d.eylul uni 2.sınıf ögrencisi ve de bir polis çocuguyum. gectiğimiz sene de polis yardımlaşma vakfının yurdunda kaldım. bu yurt bornova polis meslek y.o. bahçesi içerisinde bulıunmaktaydı. dolayısıyla polis adayları ile çok yakın ilişkilerimiz oldu.

almış oldukları eğitim içerisinde beden ve meslek içi derslerin yanında çok sayıda hukuk dersleri de mevcut...

anayasa, idare, ceza, ceza muhakemeleri hukuku dersleri ve ayrıca insan hakları eğitimi, sosyoloji ve psikoloji gibi ...

bir lise mezunu polis olabilmek için önce sınava giriyor daha sonra mülakatı geçiyor ve adha sonra 2 yıllık bu eğitimden geçiyor. daha sonra kurası çekilip ataması yapılıyor...

ama şunu da belirtmek gerekir ki bu derslerden kalan yok , evet iki sene boyunca bu derslerden kalan yok...

ayrıca yapmış oldukları baraj sınavı şartları öss'de dogru düzgün puan alamayan bir insanın kazanması için yeterli...yani bir genç öss kazanamayınca 2 ay oturup des çalıştıgı zaman rahatlıkla bu sınavı geçebiliyor, geri kalan şartlar ise sağlık ve mülakat...

bu niye böyle ?? bence bu ayrı bir tartışma konusu...

sonuç olarak lise mezunu olarak polis okullarına kabul edilen gençlerin kalitesi, ''öss'yi kazanamadım bari polis olayım'' ve ''bu sınavdan da kim kalmış ki ben kalayım'' derecesinde..

son olarak mesleğe kabul edilen 4 yılık uni mezunu polis memurlarını bu grup dışında tutmak mutlak surette gereklidir...

o yaşın vermiş oldugu olgunluk ve hayat şartlarının onlaara verdiği eğitim bence 6 aylık polis m.y.o. eğitiminden çok daha değerli...

bu siteye üye olan çok değerli polis şefleri ve memurlarına soruyorum,
gönül rahatlığıyla almış olduğunuz eğitimden memnun olduğunuz söyleyebilir misiniz??

diğer üyelerimizde lütfen grüşlerini eksk etmesinler

saygılarımla