Mesajı Okuyun
Old 20-04-2006, 19:27   #2
Admin

Ne kadar güzel bir konu açmışsınız, uzun zamandır ben de içimi dökmek için böyle bir konu açılsın diye bekliyordum!

Meslektaşların (özellikle de ceza alanında çalışanların) bir çoğunun bana karşı çıkacağını düşünüyorum ancak ben sizinle tamamen aynı fikirdeyim ve Türk Polisin son yıllarda olması gerektiğinden çok daha fazla pasifize olduğunu düşünüyorum. Bunda şüphelileri bence gereğinden fazla koruyan yasal düzenlemelerin, polisin her silah kullandığı olayı haklı haksız ayrımı yapmaksızın eleştiren medyanın, sanık haklarını korumak adına, suç mağdurlarını korumaktan fedakarlık eden hukukçuların büyük payı olduğunu düşünüyorum.

Yurtdışında polisin bu kadar pasifize edilmediğini izlenimine sahibim. Amerika'ya gidip araba kiralayan bir yakınımı anlatmıştı: Arabayı yolda "rutin kontrol" nedeniyle bir trafik polisi durduruyor ve yakınım niye durdurduğunu sormak amacıyla polisin yanına gitmek için arabasının kapısını açıp, inmeye teşebbüs ettiğinde, polisin silahını çektiğini ve lütfen yerinizde kalın uyarısı yaptığını söylemişti. Biz de ise 2 polisin gözü önünde bir kadın 41 yerinden bıçaklanıyor ve polisler bıçaklayanı "ikna" etmeye çalışıyor. Veya yasadışı gösteri sırasında bir sivil polisin polis olduğu anlaşıldığı için 20 kişi tarafından sopalarla dövülerek linç ediliyor ama polis soruşturma açılır korkusuyla silahını çekemiyor.

Ben ne hukukçu olarak, ne de vatandaş olarak bu pasifliği içime sindiremiyorum! Her gün artan suç oranları da haklı olduğumun göstergesi olsa gerek!