Mesajı Okuyun
Old 16-01-2007, 23:00   #9
Admin

Alıntı:
Yazan avceylanpala
Benim aklıma şöyle bir soru geldi. Kiracı sözleşme süresinden önce kiralanan taşınmazı tahliye etse ve kiralayana hemen akabinde yeni bri kiracı bulsa ama kiralayan geçerli bir bahane olmadan bu yeni kiracıyı kabul etmese. Eski kiracının sözleşme sonuna kadar kira bocu devam eder mi?
Evet benim görüşüme göre eder.

Burada atlanan husus şu: Kiracı kiralayana "vekaleten kiracı" bulamaz. Kiralayan kiracısını bulmuş ve sözleşmeyi "o kişi ile" yapmıştır. Kiracı sözleşmeden caymak istiyorsa, sözleşme sonunda yasal haklarını kullanarak bunu yapmalıdır. "Ben şimdi gidiyorum ama bak bu benim yerime geçecek, kiranı da ödeyecek, senin zararın yok" gibi bir savunmayı kabul etmek mümkün değil. Bu savunmayı başka bir sözleşmede kabul ediyor muyuz ki, kira sözleşmesinde edelim? Mesela Sezen Aksu ile size bir beste yapması için sözleşme yapsanız, parasını ödeseniz, daha sonra Sezen Aksu size, "ben vazgeçtim ama yerime konservatuar öğrencisi A bestenizi yapacak, sizin bu işten zararınız yok, kabul etmek zorundasınız" diyebilir mi?

Kira sözleşmesinde kiralayan sözleşmeyi kiracı ile yapmıştır. Başka biri olsa belki yapmayacak ya da farklı şartlarla yapacaktır (mesela kefil isteyecektir vs.). Kiracı canı istediğinde çıkıp, sözleşmeyi başkasına devredemez veya buna kiralayanı icbar edemez.