Mesajı Okuyun
Old 25-12-2012, 17:20   #5
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan firathukuk
Öncelikle merhaba.
İzmir adliyesinde stajımı yapmaktayım.Maddi durumu iyi olmayan(bu yüzden de bir avukat danışmanlığı almaktan çekinen) bir yakınım ,bir olay hakkında bana danıştı.Ancak stajyer olduğum ve özellik arz eden konulara henüz tam anlamıyla vakıf olamadığım için siz değerli üstadlarımın fikrini almak istedim. Cevaplarınız için şimdiden teşekürler.

OLAY: Bayan m'nin kocası k bundan 10 ay önce karşılıksız çek suçu ile mahkum olmuş ve hapse girmiştir.Bayan m zararı karşılayıp eşini hapisten çıkarmak ve şehirdışında okuyan çocuklarının eğitim parasını karşılamak için babasından kalan tarlayı satmak istemiştir.Fakat tarlanın üzerinde de yine eşinin şirketi ile alakalı başka bir dava yüzünden ihtiyati haciz tedbiri vardır.Bayan m üzerinde 80 bin tl tedbir olan ve değeri yaklaşık 400 bin tl olan tarlasını , alıcı A ile anlaşıp 300 bin liraya satmıştır.Aralarında satım vaadi sözleşmesi veya benzer yazılı bir anlaşma olmadan paranın 220 bin lirasını elden almıştır.Paranın 80 bin liralık kısmını da tedbir kalkınca alacağı yönünde alıcıdan söz almıştır.Alıcı tedbirin kalkmasına rağmen bu 80 bin lirayı ödememiş ve Bayan m ' yi mağdur etmiştir.Satım yapılırken tapuda bayan M bedelin tamamını aldığını beyan etmiştir.Bununla beraber alıcı A tapuda satış bedelini 60 bin lira olarak göstermiştir.Tarafların satım konusundaki anlaşmalarına tek tanık da bayan M'nin oğlu T dir.

Bayan M'nin bu durumda zararını karşılamak için hangi şekilde hangi davaları açması gerekmektedir.Nasıl bir hukuki yol izlemelidir.Ben de bu konuda araştırma yapmakla birlikte , stajyer olarak mağdur durumdakileri yanlış yönlendirmek istemediğim için , siz değerli hukukçuların yardımını almak ve en azından yardımcı olabilmek adına sağlıklı bir araştırma için fikirlerinizi öğrenmek isterim.

Şimdiden teşekkürler.

Değerli genç meslektaşım,
400.000.- tl olan tarlanın alıcı ile anlaşıp300.00.-tl ye satılmasında gabin yoktur.Paranın 80.000.-tl lik kısmı için ise, açılması düşünebilecek bir davada, ancak yemin teklif edilebilir. Kolay gelsin...