Mesajı Okuyun
Old 08-03-2009, 22:28   #55
Av.Cengiz Aladağ

Tek başına "avukat" sözcüğü rumuz, nick, üye adı, kullanıcı adı olarak kullanılabilir; bunu engelleyen bir yasa hükmü yok. Ama "Av.Cengiz Aladağ" ya da "Avukat Cengiz Aladağ" rumuzunu, nickini, üye adını, kullanıcı adını kullandığımızda Avukatlık Kanunu 63 karşımıza çıkar.
Sayın Admin'in itirazlarının teknik zorluklardan kaynaklandığını düşünmeye başladım. Zira, ilk olarak bu konuyu kendisinin katılması zorunlu bir konu gibi görüyor ve deyim yerindeyse kendi koyduğu kuralları savunuyor. Oysa tartıştığımız, THS'nin bakış açısı değil, Avukatlık Kanunu 63.maddesinin uygulama alanı.
Yine sayın Admin, ısrarla "THS üye adı" ile kişinin gerçek kimliğinin ayrı şeyler olduğunu vurguluyor. Elbette öyledir. Örneğin üye adı "Av.Cengiz" olan kişinin profiline baktığımızda (bakmayı biliyorsak) adının "Cengiz Aladağ", mesleğinin stajyer avukat olduğunu görürsek sorun yoktur. Ama o üyenin üye adı "Av.Cengiz Aladağ" ise, Adli Tip'in belirttiği gibi, çoğu kez üyeler bile bu üyeyi avukat olarak kabul eder, bilgilerine bakmaz bile. Kaldı ki, 63.maddedeki suçun maddi unsuru "Baroya kayıtlı olmadan avukatlık unvanını kullanmak"tır. Unvanın kullanıldığı yer, zaman, zemin konusunda bir ayrım yoktur. Bunları daha önce de yazdım ama sayın Admin dahil olmak üzere suçun neden oluşmayacağını açıklayan olmadı. Ben olsa olsa manevi unsurun oluşmayabileceğini, oysa unvanın (nerede olursa olsun) kullanılması ile maddi unsurun tamamlanacağını düşünüyorum.
Ayrıca tartışmaya katılanların bir bölümü, bu arada sayın Admin, ortalama internet kullanıcılarının rumuz ile gerçek kimlik arasındaki farkı bildiklerini kabul ediyorlar. Oysa gerçek öyle değil. "Av.Adı Soyadı" ya da "Avukat Adı Soyadı" biçimindeki üye adları, ortalama kullanıcının, en çok da üye profillerine bakması zor olduğundan THS'den üye olmadan yararlananları yanıltmaya uygun. Denemek için üye girişi yapmadan THS forumlarına göz atınız; mesaj yazan üyenin adı tıklanamadığından profilini öyle kolay kolay göremezsiniz.
Sonuç olarak;
1- "Avukat", "Avukat A.", Av.C.A.", "Avukat Cengiz" gibi üye adları 63.madde kapsamında değildir. Çünkü üye hakkında yeterli kimlik bilgisi içermezler.
2- "Avukat Cengiz Aladağ", "Av.Cengiz Aladağ" biçimindeki üye adları 63. madde kapsamındadır.
3- 2.maddede örneklenen biçimde üye adı kullananların, Baroya kayıtlı avukat olmamaları halinde 1136 sayılı yasa 63/1'deki suçun maddi unsuru oluşacaktır. Manevi unsurun oluşup oluşmaması ise, olayın özelliklerine göre değişebilecektir.
Saygılarımla.