Mesajı Okuyun
Old 15-11-2008, 11:44   #14
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan avferidun
Sayın Nur DENİZ,
"Suçu ispatlansın o zaman görevini ve insanlığını sorgulayalım, aldığı ya da alacağı cezanın yeterliliğini de katarak." Acaba, gerçekten bu insanlar bu suçu işlemişse, bu onların insan olmadığı sonucuna mı götürecek sizi? Biz neden idam cezasını kaldırdık o zaman?
Ayrıca, suçu ispatlanmadan yorum yapılmasını doğru bulmadığınızı ifade eden görüşünüzü, suçu ispatlanmadan, suçlayıcı yorum yapılması şeklinde anlamak istiyorum.

Genel olarak; diğer insanlardan farkımız olmadığını düşünmekle birlikte, hukukçuluğun insana kattığı farklı özellikler çerçevesinde, hukukçu olmayan diğer üyeler gibi hepimzin sağduyulu yorumlar yapması, eminim ortak düşüncemiz. Ne var ki; herkes olaya farklı bir yönden bakar...
Saygılar.

İdam cezasını siz mi kaldırdınız? Bu konu da bana fikrimi soran olduğunu hatırlamıyorum. Bence yanlış bir şey .. Evet idam cezası suçu mağduru, zararı geri getirmez.Ama engelleyici bir ceza olduğu da açıktır.Suç işlemeyi düşünen insanlar şunu mu desin?
-Ölüm yok ya ucunda..

İnsani vasfa gelince ben bu konu da düşüncelerimi herhangi bir olayda herhangi bir kişi ile ilgili olmayarak şimdiden yazabilirim.Bana göre insani vasıflara sahip olan bir insan vatanına , görevine ihanet etmez, kendi namusunu korur, başkasının namusuna göz dikmez, bir bebeğe ya da çocuğa hiç bir şekilde zarar vermez, istismar etmez.Bir başkasına zarar verecek yalan söylemez, başkasının kazancında gözü olmaz.Zayıfın tarafını tutar, adil olur.Bunların dışında iyilik, vicdan ve mantığı asla devre dışı bırakmaz.Yani insan olmak çok zor iştir, ama insan görüntüsünde olmak için hiç bir insanın extra çaba sarfetmesine gerek yoktur.

Ve bir insanın onuruyla oynamak burda da görüldüğü üzere çok çok kolaydır.Herkesten çok diliyor ve istiyorum ki, bu rüşvet olayı umarım doğru çıkmaz.Bu konuda yanılmış olmak eminim bir çok insana güven verecektir.

Evet hiç bir avukatın tarafsız olmak zorunda olduğunu düşünmüyorum. Ama ben taraf olabilirim. Şu anda ise her hangi bir tarafta bulunmanın yersiz ve gereksiz olduğuna inanıyorum.

Adalet eninde sonunda ortaya çıkar hiç bir gerçek gizli kalamaz.