Mesajı Okuyun
Old 17-03-2007, 13:34   #2
Hekimbaşı

Varsayılan Tüze devrimi ile dil devriminin ilişkisi üzerine

Sn.Katılımcılar,

Ata' mızın açılışta yaptığı konuşmayı başka yerde bulamadığım için hiç üşenmeden ellerimle yazdım. Önüne arkasına da birşey eklemeye gönlüm razı olmadığı için ayrı bir ileti hazırladım. Bilemiyorum bu konuşma belki hepinizin elinin altında bir yerlerde vardır.

Bu metin de TDK Türk Dili dergisinin Atatürk Özel Sayısı' ndan, Sn.Ahmet Coşar' ın "Atatürk ve Tüze" adlı makalesinin içinden aynen yazılmıştır. Ulus kalıtı olduğundan, telif hakkına konu değildir.

Aynı makalede özel tüze alanına giren Türk Yurttaşlar Yasası, Borçlar Yasası, Türk Ticaret Yasası, Tüze Yargılamaları Yöntemi Yasası; kamu tüzesi alanında ise Türk Ceza Yasası, Ceza Yargılamaları Yöntemi Yasası gibi temel yasaların hazırlanışlarından söz ediliyor. Bu yasaların artık 'kanun' adıyla anılmaları bir yana, anladığım kadarıyla HMUK ve CMUK gibi garip adların kullanımı da baskın.

İnsan bunları görünce, ister istemez, sevgili Ata' mızın açılış konuşmasının 11 - 15 inci paragrafları arasında sözünü ettiği eski hukukçuların kazanıp kazanmadıklarını merak ediyor.

Dil devrimi gibi tüze devrimi de sona mı erdi sizce?

Saygılarımla,