Mesajı Okuyun
Old 10-03-2012, 09:20   #1
Konuk

Varsayılan Feragatin Hükümde Yer Almaması

merhabalar,ben 4 yıl önce eski eşime boşanma davası açmıştım.akabinde eşimde dava açtı ve davalar birleştirildi. 1 yıl sonra mahkeme bizi boşamadı.bende eşimde temyiz ettik. teyizde benim haklı olduğum anlaşıldı ve bana maddi ve manevi tazminat ve nafaka bağlandı.tabiki eşim karar düzeltmeye gitti.tekrar geldi dosya bu sefer oların itirazlarını haksız buldu ve verilen kararı onadılar. bende 4 yıl süren bu süreçten çok sıkıldım ve artık bu mahkemeler bitsin istedim.eski eşimle görüşerek ben nafakada,maddi ve manevi tazminatda istemiyorum artık sende katkı payı ve mal paylaşımından vazgeç bana ağlanan nafakayıda çocuğuna ilave et bu şekilde anlaşarak boşanalım dedim.oda kabul etti. ben feragat dilekçemi yazdım.tazminat ve nafaka istemiyorum diye karşı tarafın dilekçesinde ise benim tazminat ve nafaka alacağımdan feragat ettiğimden dolayı kendilerininde katkı payı ve mal paylaşımı hakkarından feragat ettiklerini ve yarıca çocuk için nafakanın 200 tl den 400 tl çıkarılmasnı belirten bir feragatname yazdılar.beraber mahkemeye gittik.tekrar temyiz ettik.karar bozmaya gitti. aralık 2011 de geldi ve karar duruşma sonunda yazıldı. kararda sadece benim madi ve manevi tazminat haklarımdan vazgeçtiğimi onadıkları yazıyor.eski eşimin mal paylaşımından feragat ettiği yazılmamış,hüküm altına alınmamış,ayrıca çocuk nafaka miktarının artışıda yazılmamış.sadece benim feragatnamemde ne yazıyorsa o hüküm altına alınmış.bende korktum.şimdi ben haklarımdan vazgeçtim. eşim karşı dava açarsa ben borçlu duruma düşerim diye. eşimin feragat dilekçesi mahkemde temyiz edilirken üzerinde temyzi tarihide yazıyor elimde var.bu benim için bir delil olabilirmi.
-ayrıca bu şekilde hüküm altına alınan karara ben itiraz edebilirmiyim.ben eşimin mal paylaşımından vazgeçmesi halinde haklarımdan vazgeçmiştim diyerek kararı bozabilirmiyim. yoksa bu karar değişmezmi

-eski eşim şimdi bana mal davası açabilirmi,hükümde geçmiyor çünkü vazgeçtikleri,sadece dosyada feragat ettiklerine dair dilekçe var.bununla dava açarlarsa ben dilekçeleri var vazgeçtiklerine dair desem haklı olurmuyum.

-hukukçu olarak yardımcı olursanız ne yapmam lazım.temyiz mi etmeliyim,yoksa mal davası açsada hiçbirşey yapamazlarmı?