Mesajı Okuyun
Old 22-10-2011, 14:58   #5
av.syn

Merhabalar,
Bunlara ilaveten belirtmek isterim ki; bir taşınmazı sahte nüfus kaydı kullanılarak elde edilen veraset vesikasına dayanılarak veya sahte vekaletname kullanarak adına tescil sağlayanın bu tescili yolsuzdur.MK 1023 maddesiyle korunan iyiniyet tapu sicilindeki kaydın doğruluğuna ilişkindir.Tapu sicili kapsamına girmeyen belgeye dayalı iyi niyetten söz edilemez. Yani sahte nüfus cüzdanına dayanarak satış yapılan kişinin iyi niyeti korunamaz. Bu nedenle açılacak olan tapu iptal ve tescil davasının kazanılabileceğini düşünüyorum.

Bu konuda açılacak olan ceza soruşturmasının yeterli bir sonuç doğuracağına ihtimal vermiyorum. Çünkü burada sorumlu olan sadece sahtecilik eylemini gerçekleştiren şahıstır. Bu şahısa ulaşmanın mümkün olmadığı kanaatindeyim. Belki tapu memurlarının sorumluluğu ve ihmali ispatlanabilir ise haklarında görevi ihmal suçundan şikayet yoluna gidilebilir.

Benim burada aklıma takılan husus; arsa üzerine yapılan binanın akıbetinin ne olacağıdır.Gerçek hak sahibi bu konuda nasıl bir yol izlemelidir açıkçası bende emin değilim.

Saygılarımla...