Mesajı Okuyun
Old 27-02-2011, 14:34   #9
ladres

Alıntı:
Yazan BALDIRAN
Sanıyorum konu biraz karıştı. Sn.Özlem PEKUSLU'nun alıntı yaptığı yasa 3083 sayılı Sulama alanlarında arazi düzenlenmesine dair tarım reformu kanunu dur ve bu kanunun 13. maddesindeki temlik yasağının uygulanabilmesi için, o bölgenin, bu kanunun uygulanması açısından, uygulama alanı olarak ilan edilmiş olması gerekir. Sanırım soru sahibinin sorusu,5403 sayılı toprak Koruma ve arazi Kullanım Kanunu ile ilgilidir ve bu kanunun 8. maddesi, tarım arazilerinin en küçük kaç metrekareye kadar bölünebileceğini/ayrı bir parsel tesisini düzenlemekte, bununda o bölgede 20 dönüm olduğu anlaşılmaktadır. kanımca, bu arazinin hissesinin satışı mümkündür zira arazi bölünmeyecek, hisseli olarak tek bir parselde, tek bir tapuya kayıtlı kalmaya devam edecektir. İleride izaleyi şuyu davası açılırsa, bu madde sebebiyle aynen taksim mümkün olmayacak ama, taşınmazın bütün halinde satışı mümkün olacaktır diye düşünüyorum çünkü o zaman da arazi bölünmemiş olacaktır. saygılar

benim konum sayın baldıranın anlattığı gibi.sayın baldıran icra müdürlüğü ve tapu müdürlüğü şimdi satışın mümkün olmayacaklarını söylüyorlar. sizce şimdi izlemem gereken yol nedir