Mesajı Okuyun
Old 24-06-2015, 07:26   #2
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhaba,

Eski eşimi karakola şikayet ettim.Uzaklaştırma ve koruma tedbir kararı alındı. Hemen ardından savcılık hakaret ve tehdit yazılı sözlü diye bir kamu davası açmış. Eski eş davanın açıldığı ilde yaşamıyor. Gelmesi çok zor olacak, sorularım şunlar;

1)bu mahkemenin olmasını istemiyorum. Dava açılsın istememiştim. Bu mümkünmüdür?

2) eğer mahkeme illa olacaksa bu eski eş yaşadığı ilde davaya katılamaz mı? bunun için ne yapılabilir. Onun yaşadığım ile bu sebeple tekrar gelmesini istemiyorum.

3)Bu çok önemli onun yaşadığı ilde halledilemez mi ?

4) Ben onun herhangi bir tazminat yada ceza almasını istemiyorum. Dava günü vazgectim dersem konu kapanır mı?

olaylar durulmuşken bu mahkeme tekrar yüz göz edecek bizi. bu mahkemeden onun maddi zarar görmesini de istemem durumu çok zayıf biri...
kısacası ben mahkemelerle uğraşmak istemiyorum. Zaten uzaklaştırma cezası var bu devam etsin ama mahkeme istemiyorum. Beni aydınlatırsanız çok sevinirim.

Sayın Katılımcı,

-Eşiniz hakkında hakaret ve tehditten kamu davası açıldığını, eşinizin bulunduğunuz ile gelmesini istemediğinizi belirtmişsiniz.

-Eşiniz başka bir ildeyse mahkeme eşinizin ifadesini ve savunmasını bulunduğu ildeki Ceza Mahkemesi kanalıyla (istinabe yolu) alacaktır. Ama eşiniz dilerse sizin ilinizdeki mahkemeye katılabilir. İster kendi bulunduğu yerdeki mahkemeye savunmasını verir ister sizin ilinizdeki esas mahkemesine gelip orada da savunma yapabilir. Eşinizin tercihidir. Ancak dediğim gibi sizin ilinizdeki mahkemeye gelme zorunluluğu yoktur.

-Siz şikayetinizden vazgeçerseniz hakaret suçundan beraat edebilir yani dava düşer. Ancak tehdit suçunda ikili bir ayırım vardır. Bedensel bütünlüğe karşı tehditte bulunmuş ise şikayetinizden vazgeçseniz bile dava devam eder. Şayet mala karşı tehditte bulunmuşsa o halde şikayetinizden vazgeçmeniz halinde dava düşecektir. Tehdit suçunda davanın etmesi halinde sizin şikayetinizden vazgeçmeniz eski eşinizin daha az ceza almasını sağlayacaktır.

-Bir avukattan yardım almanızı öneriyoruz. Maddi durumunuz elvermiyorsa bulunduğunuz ilin barosu adli yardım bürosuna başvuru yapıp bir avukat talebinde bulunabilirsiniz.

Kolay Gelsin.