Mesajı Okuyun
Old 31-10-2004, 16:13   #3
Av.Fahri ALİMOĞLU

Av.K.Madde 37 - "Avukat, kendisine teklif olunan işi sebep göstermeden reddedebilir." şeklindeki madde avukatın seçebilme hakkının altını çizen bir düzenlemedir. Ancak yasa seçebilme hakkının altını çizerken, ülkede avukatlık mesleğinin icra edildiği ortam ile de bu hakkın üstü çizilmektedir. Özellikle ceza yargılaması faaliyetinin neredeyse etkisiz elemanı konumuna getirilmiş, ekonomik kaygılarının giderilmesi sadece aldığı-alacağı davalara endekslenmiş ve her geçen gün sayının çığ gibi arttığı bir meslekte seçebilme hakkından söz etmek bana çok doğru görünmedi.
Avukat'ın yaşam anlayışı ve değer yargıları ile çelişen davalarda duruşunu ekonomisinin etkilememesi halinde seçebilme hakkından sözedilebilir.
Malzemesi ve konusu insan olan yargılama faaliyetinin içinde, tam ve katkısız biçimde profesyonelce davranmanın çok kolay olmadığını biliyorum. Ve aslında profesyonellik, gelen işin niteliğinden çok, yardım talebinde bulunan kişi için hukuk çerçevesinde hukuki yardımda bulunup bulunamayacağımızla ilgilidir. Bu açıdan bakıldığında ise bir bebek katilinin veya ırza geçme dosyasının sanığının hukuki yardımı hakketmediği konusunda daha mesleğin/davanın başında kaygılarımız ve önyargılarımız var ise bu durum mesleğe çok uygun olmadığımız anlamına gelir. inandığımız masumiyet karinesinden tutunda her suçlunun içinde büyüdüğü toplumun ürünü olduğuna kadar giden hukukun bazı temel yaklaşımlarını tartışmaya açmadan sırf suçun niteliği nedeni ile duruşumuzu belirlemeye çalışmanın kendisi zaten profesyonelce değildir. Meslek yaşamımız boyunca çoklukla karşılaştığımız "bir katili nasıl savunabiliyorsunuz" sorusunu soranların hiç birinin hukukçu olmadığı gerçeği karşısında, biz hukukçulara düşenin kolay olmamakla birlikte önyargısız ve profesyonelce davranmak olduğuna inanıyorum. Reddetmek gerekiyorsa redetmek, kabul etmek gerekiyorsa suçun niteliğine ve şartlara bakmadan kabul etmek profesyonelliktir. En önemlisi ise her işi yapmamaktır. Çünkü her işi yapan avukat "ne iş olursa yaparım abi" diyen adamdan farksızdır ve bu adam asla profesyonel değildir.
Saygılarımla