Mesajı Okuyun
Old 23-12-2009, 10:04   #3
Admin

Sayın Gülsün A. Aygörmez,

Çok değerli görüşleriniz için teşekkürler! Bu konuda ben kendi fikrimi henüz çok netleştiremedim ancak şimdilik ben de sizin düşüncenize daha yakın duruyorum.

Ancak yine de aklıma takılan birkaç nokta var:

1- Bazı olaylarda (örneğin hititoloji okuyan doktor örneği) olayın olma ihtimali gerçekten düşüktür ancak bazen olayın gerçekleşme ihtimali daha yüksek, hatta kesin olabilir. Örnek vermek gerekirse:

* Türk Hukuk Sitesinin 2. Site Yöneticisi kesin <bir hakaret sözcüğü koyunuz> olacaktır.
* Bu yılbaşında Milli Piyango'dan büyük ikramiyeye kazanan <bir hakaret sözcüğü koyunuz> dır.
* Senin ilk doğacak çocuğunun <bir hakaret sözcüğü koyunuz> olması kuvvetle muhtemel.
gibi ifadeleri düşünürsek, bu örneklerde ileriye dönük olayın birgün gerçekleşmesi çok yüksek ihtimal, hatta bazen kesin gibi. Bu örnekler için de görüşünüz değişmez mi?

2- Hakaret suçu (+ bu bağlamda kişilik haklarına saldırı), bazen devam eden bir nitelik gösterebilir. Örnek vermek gerekirse, bir kişinin 23.12.2009 itibariyle internette "thsnin-ikinci-site-yoneticisi-mazosisttir.com" isimli bir alan adını tescil ettirip, bu alan adı altında THS'nin ikinci site yöneticisi olacak kişiye hakaret eden bir internet yayınını düzenli olarak yaptığını varsayınız. THS'nin henüz ikinci site yöneticisi yoktur, ama örneğin 15.12.2011'de X THS'ye ikinci site yöneticisi olursa, bu yayın konusunda ne düşünürsünüz?

Bu örnekte 23.12.2009 - 14.12.2009 arası bir suç mevcut değilken, X'in 15.12.2011'de site yöneticisi olduğu anda yayının hakaret suçu oluşturduğu belki düşünülebilir ancak yayın başlarken X'in kimliğinin bilinmemesi ve sözün ilk sarfedilmesi sırasında da X'in kastedilmemesi sizce hakaret suçunun unsurlarını tartışmaya açmaz mı?

3- Biran için bu örnekte de hakaret suçu olmadığını varsayarsak, sizce böyle bir örnek için -yayının devam ettiğini varsayıyorum- ceza hukuku kapsamında yapılabilecek birşey var mıdır?

4- X'in kişilik hakları bakımından bu olaya bakışımız nasıl olabilir?

Doğrusunu isterseniz ben olaylarda "hakaret suçunun unsurları yoktur, yapacak birşey de yoktur" yorumu yapmayı içime sindiremedim.