Mesajı Okuyun
Old 02-02-2007, 15:51   #7
Av.Suat Ergin

Sayın Tiocfaidh,

Sigortalılık tarihi 24.11.1980 öncesine ait ise prim gün sayısı:5075, 24.11.1980(Dahil)sonrası için ise Sayın Yılmaz'ın belirtiği gibi prim gün sayısı:5150 olacaktır.

İlk mesajımı ezbere yazmıştım. Şu anda tablo elimde...Ben ve müvekkilinizle aynı durumdayım. Benim müracaatım var ama nakil yaşadığım için ve SSK'nın laçkalığından dolayı henüz emekli olamadım.

Ancak,
Alıntı:
Bu tabloya göre yeterli primi yatırılmış, yaş limitini aşmış, ancak sigortalı iş günü 25 yılın altında kalmış olan müvekkilin, 1980 ile 1987 yılları arasında fiilen çalıştığını bir hizmet

Buradaki 25 yıl ibaresi; sigortalılığa başlangıç ile emekliliğe müracaat tarihi arasında geçmesi gereken 25 yıl anlamındadır.Aksi takdirde sadece 5075 gün aransaydı, 17-18 yıl bilfiil çalışan emeklilik hakkını elde edebilecekti. Bunu önlemek için 25 yıl süre konulmuş sanırım.Kısaca 25 yıl fiilen çalışma aranmamaktadır, şeklinde biliyorum. (Aksi takdirde emekli olamam. )

Yani müvekkiliniz 5075 gün prim ödemişse emekliliğe hak kazanmıştır. Çünkü 25 yıldan aşkın sigortalılığı bulunmakta olup, yaş sınırını da aşmıştır.

Sayın Yılmaz ne der?

Saygılarımla