Mesajı Okuyun
Old 01-07-2002, 17:35   #3
vefa

Merhabalar Sayın Kent,

Anladığım kadarıyla arsa payı oranı ile malik olduğunuz dairelerin m2 si farklı.

Arsa paylarında bağımsız bölümlerin büyüklüğü değil ALIM SATIM DEĞERİ dikkate alınırmış.
Her bağımsız bölüm için tesbit edilen değerler toplanıp anagayrımenkulün değeri bulunur ve bağımsız bölüm ile anagayrımenkul değeri arasındaki oran arsa payı olarak kabul edilirmiş. (Sizin sorunuza kadar arsa payı oranını gayrımenkulün alanı /bağımsız bölüm alanı sanıyordum. Sorunuz için bu yönden teşekkürler. )

Kat Mülkiyeti Kanununa göre
" kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça" giderler için toplanacak avansa
"kendi arsa payları oranında " katılmakla yükümlü.

Yani aksi yönde alınmış bir kat malikleri kurulu kararınız yoksa bu giderlerin yönetim planı ve KMK hükümlerine göre arsa payı oranında ödenmesi gerekiyor.

Arsa payının yanlış hesaplanmış olduğu konusunda ciddi sorunlar yaşanıyorsa bu iddiada olan daireler Kat Malikleri Genel Kurulundan yeniden arsa payı düzenlenmesi yapılmasını isteyebilirler oybirliği sağlanırsa sorun yok . Yeni arsa payları liste halinde tapu idaresine veriliyor ama sağlanamazsa Sulh Mahkemesine başvurmak gerekiyor ki sizin olayınızda bunlar yaşanmayacaktır ama yine de bilginiz olsun istedim.

Hoşçakalın