Mesajı Okuyun
Old 03-10-2007, 02:42   #22
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan avukatlık ücreti?

Sayın ergin;
Örneğin avukatlık sınavının kaldırılması, bir sürü hukuk fakültesi açılması tek tek avukatların altından kalkabilecekleri iş değildir.

Şu konudaki haklılığınızı inkar etmek mümkün değildir. TÜM AVUKATLAR MESLEK KURALLARINA UYMAK ZORUNDADIR. Buna hiç bir diyeceğim olamaz.

Bir zamanlar avukatlık sınavına karşı çıkan bir insandım ve bunu da şu şekilde ifade ettim: "Devlet bu insanları H.F. den mezun etti. Bence sınavsız olarak hakim ve savcı da yapmak zorunda. Çünkü yeterli formasyona sahip olduğunu kabul ettiği için fakülteden mezun etti."

Gerekçem hala geçerlidir. Ama avukatlık sınavına artık o kadar karşı değilim. Bu tartışmalar devlete de iletildi ama devlet üzerine bir kaç daha hukuk fakültesi açtı.

Burdan mezun olan insanlar ne yapacaklar?

Para kazanmak ve hayatlarını sürdürmek zorundalar. Bu onları haklı kılmıyor. Ama bizi haksız kılıyor. Çünkü doğru mücadele yöntemini bulamadık veya uygulayamadık. Bu insanları harcamak dimitrovun deyimi ilr faşizmle mücadele yerine faşistlere kızmakla eş değerdir. Biz bu insanlara kızarak veya bu insanları harcayarak bir yere varamayız. Sorunun kökenine inmemiz gerekiyor.

Değişik tartışmalarda özel hukuk fakülteleri-devlet hukuk fakülteleri tartışmaları da açıldı. Ben bu tartışmaları burada açmak niyetlisi değilim.

Farazi bir örnek:
Bir yargıtay üyesinin çocuğu 380 puanla özel hukuk fakültesine girdi ve bitirdi. 480 puanla devlet hukuk fakültesine giren ve bitiren bir kişi ile bunları nasıl karşılaştıracağız? Yargıtay üyesi çocuğu mezun olur olmaz şirketler bağladı işler ayarladı. Diğer çocuk nasıl yaşayacak?

BUNLAR YAŞADIĞIMIZ VE HEPİMİZİN TANIK OLDUĞU ŞEYLER.

Ben burada meslek kurallarının çiğnenmesi gerektiğini savunmuyorum. Tam tersine. Meslek örgütlerinin bir anlamı ve fonksiyonu vardır. Bir gücü vardır. Onlar bunu kullanamıyorlarsa sorumluluğu tek tek insanlara yüklamak biraz anlamsız olur.

Bu söylediklerimden koşullar nedeni ile meslek kurallarına aykırı davranmayı onaylıyorum gibi bir sonuç çıkmasın. Tam tersine şiddetle kınıyorum.

Ama sonuçta ülkemizde yaşanan gerçekler ve hepimizin tanık olduğu veriler var.

Ne yapacağız?

Birlikte davranmayı ve meslek örgütlerimizi biraz daha fazla denetlemeyi öğrenmek zorundayız.

Saygılar