Mesajı Okuyun
Old 30-11-2018, 10:59   #8
Av. Hatun Olguner

T.C.
Yargıtay
3. Hukuk Dairesi
Esas No:2016/9367 Karar No:2016/13758

Yargıtay 3.Hukuk Dairesi E:2016/9367 K:2016/13758

Özet:
1- ) Dosyadaki yazılara, kararın dayandığı delillerle kanuni gerektirici sebeplere ve özellikle delillerin takdirinde bir isabetsizlik görülmemesine göre, davalının sair temyiz itirazlarının reddi gerekir....

Somut olayda; küçüğün velayeti kendisine verilen davacı anne, müşterek çocuğun giderlerine arttığı iddiasıyla iştirak nafakasının arttırılması talebinde bulunmuştur. Davanın yargılaması sırasında küçük ergin olduğundan duruşm. ...

Mahkemece; küçüğün reşit olduğu tarihten itibaren yardım nafakasına karar verilmiştir. Yargıtay'ın yerleşmiş uygulamalarına göre; ergin olan çocuk iştirak nafakası isteyemez. Koşulları varsa TMK'nun 328/2 ve 364.maddeleri gereğince yardım nafakası davası açabilir. Çocuk ergin olduğu halde eğitimi devam ediyorsa, ana ve babanın, eğitimi sona erinceye kadar çocuğa bakım yükümlülüğü (TMK'nun 328/2.mad.), ergin olan çocuk tarafından açılmış bir nafaka davası varsa dikkate alınır. Ergin olan çocuk tarafından harcı yatırılarak açılmış bir nafaka davası bulunmamaktadır. Bu nedenle, müşterek çocuk için yardım nafakası takdir edilmesi usul ve yasaya aykırıdır....

O halde mahkemece; davacının anne tarafından açılan davada iştirak nafakasının arttırılması talebi yönünden, küçüğün ergin olduğu tarihe kadar dönem için bir hüküm kurulması gerekirken; talep ve usulüne uygun harcı yatırılarak açılmış bir dava olmadan, müşterek çocuğun reşit olduğu tarihhten itibaren yardım nafakasına hükmedilmiş olması doğru olmadığından, eksik inceleme ve yanılgılı değerlendirme ile yazılı şekilde hüküm tesisi doğru görülmemiş, bozmayı gerektirmiştir....