Mesajı Okuyun
Old 22-05-2002, 12:48   #1
Av.Mehmet Saim Dikici

Varsayılan Atatürk' Ün Vasiyeti Ve Bir Soru

Atatürk'ün Vasiyetnamesi

--------------------------------------------------------------------------------

T.C. ANKARA 3. SULH HUKUK MAHKEMESİ
SAYI: 1938/95 T.
TERK-İ HAYAT EDEN CUMHURBAŞKANI ATATÜRK'ÜN 28.11.1938 TARİHİNDE MAHKEMEMİZDE AÇILAN VASİYETNAMENİN SURETİ AŞAĞIYA ÇIKARILMIŞTIR.
DOLMABAHÇE, 5.9.1938 PERŞEMBE

"MALİK OLDUĞUM BÜTÜN NÜKUT VE HİSSE SENETLERİYLE, ÇANKAYA'DAKİ MENKUL VE GAYRIMENKUL EMVALİMİ, CUMHURİYET HALK PARTİSİ'NE ATİDEKİ ŞARTLARLA TERK VE VASİYET EDİYORUM.

1- ....

2- HER SENEKİ NEMADAN BANA NİSPETLERİ ŞEREFİ MAHFUZ KALDIKÇA YAŞADIKLARI MÜDDETÇE MAKBULE'YE AYDA 1.000, AFET'E 800, SABİHA GÖKÇEN'E 600, ÜLKÜ'YE 200 LİRA VERUKİYE İLE NEBİLE'YE ŞİMDİLİK 100'ER LİRA VERİLECEKTİR.
(Vasiyetname Maximum bilgi kaynaklıdır)
.......

Yukarıya soru ile ilgili (2.) fıkrası aktarılan vasiyet şartında yer aldığı gibi 1000 Lira, 800 Lira, 100 lira şeklinde belirtilen aylık ödemelerin, ileriki yıllarda enflasyonun da etkisi ile çok düşük değerde kalması ve vasiyetin amacına aykırı olacak kadar paranın alım gücünün azalması halinde, bu tutarların artırılmasını talep etmek mümkün olabilir mi?

Mümkün ise, bu talep kime karşı ve hangi yasal gerekçe ile olabilecektir?

Not: Soru vasiyetteki tutarlardan esinlenerek yöneltilmiştir. Vasiyete yer verilmesinin bilgi notu dışında başkaca bir amacı yoktur. Cevapların hukuki kapsamla sınırlı olmasını rica ediyorum.

Saygılarımla.