Mesajı Okuyun
Old 29-09-2010, 13:12   #1
wastelander67

Varsayılan haricen ödemenin icra dosyasına bildirilmemesi ve sonradan yapılan haciz

İyi günler sayın meslektaşlarım.

Müvekkilimin eşi adına kayıtlı ev telefonunun bocundan dolayı icra takibi yapılıyor. Müvekkilim eşine karşı 01.06.2010 tarihinde boşanma davası açmış ve dava açıldıktan sonra davalı eş kişisel eşyalarını alarak evi terk etmiştir.

Söz konusu borç İl Telekom Müdürlüğü ile görüşülerek 14.09.2010 tarihinde ödenip ibraname alınıyor. Ancak 20.09.2010 tarihinde müvekkilimin evine hacze geliniyor. Müvekkilim hastalığı sebebiyle aldığı ilaçlar yüzünden tam bir bilinç halinde olmadığı bir zamanda gelinmiştir. Müvekkilime bir tutanak imzalatılmıştır. Müvekkilime ne tutanaktan bir örnek verilmiş ne de bir dosya numarası bırakılmıştır.

İl Telekom Müdürlüğü'ne durumla ilgili başvurulduğunda dosyanın hacze gelen avukatta olduğu ancak borcun ödenmiş olduğu bilgisine ulaştık. Bu sırada borçlu isminden ve T.C kimlik numarasından icra tevzi bürosunda yaptığımız sorgulamada dosya numarası çıkmadı. Meslektaşımla telefondan görüştüm ancak pek kaale alınmadım diyebilirim.

Gerek il Telekom Müdürlüğünden gerekse baro başkanımız aracılığıyla yaptığımız araştırmalar sonucu dosya numarasına güç bela 28.09.2010 tarihinde ulaştık. İcra dosyasına haricen yapılan ödeme bildirilmemiş ve müvekkilime ait buzdolabı ve çamaşır makinesi haczedilmiş. Ertesi gün meslektaşıma ulaşabildim ve aldığım cevap “ Yapacak bir şey yok. “ oldu.

Sayın meslektaşlarıma sorum şu: Gerçekten yapacak bir şey yok mu? Haricen yapılan tahsilatı icra dosyasına bildirmeyen ve icra tehdidiyle müvekkilimin konut dokunulmazlığını ihlal eden ve haciz işlemi yaparak komşuları önünde kötü bir duruma düşmesine sebep olanlar hakkında neler yapılabilir?

Teşekkür ederim.