Mesajı Okuyun
Old 20-02-2009, 14:26   #1
Anıl_B.

Mutlu Teminat belgesinin muhafazası

Merhaba, aklıma takılan bir konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim. Mesele belki de sizlere önemsiz gelebilir. Kısıtlı hukuk bilgim ve vizyonumla ben bir sonuca ulaşamadım. Neyse, uzatmayayım.

Konu şu: Kamboçya'da bir banka düşünün. Bu bankanın, İstanbul'da da bir şubesi var diye farzedelim.

-Ünlü işadamı George Orwell, bankaya gelerek 100 milyon dolar nakit parasının olduğunu ve bunu v.li mevduat olarak bankaya vermek istediğini belirtti. Bankadakiler bu işe çok sevindi, Tamam dediler. Vergisel nedenlerden parasını İstanbul şubesine yatırmasının akıllıca bir iş olacağını düşünmüş olacak ki, para İstanbul Şubesi'ne yatırıldı. (aynı bankanın şubesi...)

İşadamı daha sonra, benim zaten sizde param var gidip bi kredi kullanayım bişi olursa İstanbul Şubesindeki mevduatı siz alırsınız dedi..Banka yönetimi düşündü taşındı ve Kamboçya merkez şubesinden krediyi kullandırdı.

1-BU kişiden alınacak rehin sözleşmesinin tutulduğu yerin önemi var mıdır? Varsa şayet rehin sözleşmesi Kamboçya merkez şubesinde mi olmalıdır yoksa iş adamının hayatta gitmediği ve gitmeyeceği bi ilişkisinin olmadığı ama parasının olduğu istanbul şubesinde mi?...Nerede tutulmalıdır?