Mesajı Okuyun
Old 28-03-2005, 17:35   #7
DenizSu

Değerli üyeler,

Konuyla ilgili ek bilgi vermek istiyorum.

Kimi yazılım ürünleri , sonsuza kadar çalışabilirler. Tıpkı bir müzik eserinin sonsuza kadar yeniden icra edilebilmesi gibi.

Bu tür yazılımlar çok genel amaçlıdırlar ve çalışma koşulları bozulmadığı sürece, bozulmaları da söz konusu değildir. Örneğin metin düzenleme ( Microsoft Word, IBM Lotus WordPro ,....), bilgisayarla tablolama (MS Excel, IBM Lotus 1-2-3,....), ya da çizim yazılımları (mimari ve mühendislik amaçlı AutoCAD v.b.), sonsuza kadar çalışabilir yazılımlardır. Onların da yeni geliştirmeler eklenmiş yeni sürümleri çıkar ama, siz elinizdekini kullanmaya devam edebilirsiniz, değiştirmeniz gerekmez.

---------------------------------------------------------------------------------
Bu arada, konudan bağımsız olarak, MS Windows 9x/200/XP yerine ücretsiz ve açık kaynak kodlu Linux türevi olarak Türkçe ulusal işletim sistemimizin geliştirildiği (TUBİTAK) ve Microsoft Office yerine ücretsiz olan Open Office yazılımlarının varlığını da vurguluyorum.

Lütfen kullanalım.
-------------------------------------------------------------------------------

Kimi yazılımlar ise yasal düzenlemelere veya genel geçer iş kurallarına bağlı olarak değişmesi gerekir niteliktedir.
Ör. 1-Bordro tahakkuku yasal esasları değişirse, elinizdeki artık işinize yaramaz.
Ör. 2- TC'de çek nakit bir ödeme aracıdır ama vadeli bir ödeme aracı olarak işlem görür piyasalarımızda.

Bu yasalara bağımlılık işin başından bellidir de...

Dolayısı ile yazılımların telif hakları bağlamında korunması nasıl doğru ise, yasal ve genel geçer iş kurallarına uydurulmadığı halde kullanılamaz duruma geleceği belliyse, yazılımı kullananın bu dönüşümü sağlayamayıp mağdur olacağı da dikkate alınmalı diye düşünüyorum. Aksi halde yazılım sahibi, bu durumu kendi lehine hakkaniyete uymayacak şekilde kullanıp, güclü konumuna dayanarak dayatma yapabilmektedir.

Başka yorumlar gelinceye kadar ekleyeceğim bunlar.

Saygılar sunarım.