Mesajı Okuyun
Old 12-04-2007, 16:00   #79
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Sayın Kayar,

Benim müvekkilim de yukarıda eklediğiniz karardaki gibi bilahare tazminat davası açılınca tazminat da ödedi.

Bir kadın olduğum, tacizin mağduru olabileceğim halde, bu cezalandırma mantığını doğru bulmuyorum. "başkasını zarara uğratmak isterken kendisini zarara uğratmak" gerekçesini ise, bir kadın olarak onaylamıyorum. Nedeni, anılan gerekçe, böyle bir şikayetle gündeme gelmenin, konuyu yargıya taşımanın, yani kendini afişe etmenin, "zarar görme" olduğunu benimsemekte. Hak aramak, -nedeni ne olursa olsun-, özellikle "kadın kimliği (bekar genç bir bayanın, genç bir bayanın, evli bir bayanın vs vs örneklerle dolu) nedeniyle bu şikayeti gündeme getirmenin bile kadın kimliğine zarar verdiği kabulünün genel kabul olarak değerlendirilmesi karşısında, esasen kadın hakları savunucularının "böylesi bir gerekçeyle" ceza hükmü kurulmasına karşı çıkması gerektiğini düşünüyorum.

Ama bundan da önce, kadın örgütlerini rahatsız etmesi gerektiğine inandığım yukarıdaki kabulün de ötesinde, "hukukçu" kimliğimle de, ceza yargılamasında "somut delile dayanmayan ve "önyargı" barındıran" hiç bir genel kabulün, hiç bir klişenin, hükümlerin gerekçesine esas alınmaması gerektiğini savunuyorum.

Saygılarımla...