Mesajı Okuyun
Old 03-05-2012, 11:56   #4
magistra175

Hukuk öğrenimimin daha ilk yılında bu dersi Prof.Dr. Aydın GÜLAN'dan alma şansını yakaladığım için çok mutluyum. Bir dersin ne kadar gerekli veya gereksiz, faydalı veya faydasız olduğu, sadece dersin müfredatı ile değil, aynı zamanda dersi veren hocayla birlikte değerlendirilmedir diye düşünüyorum. Aydın Hoca'yı tanıyanlar ne demek istediğimi daha iyi anlayacaktır. Bu dersten öğrendiğim en önemli ve meslek hayatım boyunca unutmayacak olduğum şey, hukukçunun ne demek olduğudur. Diğer deyişle hukukçu ve hukuk teknisyeninin farklı şeyler olduğudur. Bunun yanısıra derste anlatılanlara gelince; İstanbul Hukuk Mektebinin ilk dönemlerinde öğrencilik yapmış olan ve sınavdan en yüksek not olan öğrencilerin sınav kağıtlarını incelendi. Bunlar incelenirken, bir olaya ilişkin açıklamalara nasıl başlanacağı, o kadar kısa bir süreçte ve kısıtlı yazı alanında anlatılmak istenenin en iyi şekilde nasıl ifade edileceği vs.değerlendirildi. Keza o dönemin diline ilişkin açıklamalarda da bulunuldu. Dersin diğer bir konusu ise Mecelle hükümlerinin incelenmesiydi. Derse ilişkin verilen notlara ulaşırsanız çok hoşunuza gideceğini sanıyorum.