Mesajı Okuyun
Old 28-02-2010, 13:02   #1
Doç. Dr. Özge Yücel

Yeni Fikir Hukuk Dili Dersi Üzerine

Sitemizin Hukuk Lisansı forumundaki iletiler arasında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde Prof. Dr. Aydın Gülan'ın Hukuk Dili dersini verdiğini öğrenmemle birlikte böyle bir dersin nasıl olabileceğini düşünmeye ve merak etmeye başladım. Konuya bu dersi alanlar katkıda bulunabilirse çok sevinirim.

Hukuk dili dersi gerekli midir, gerekli ise neden, değilse neden? Hukuk dilinin gerekli olduğunu kabul edersek bu derste ne anlatılmalıdır, nasıl bir yöntem izlenmelidir? Bana göre hukuk dili dersi gereklidir, ama tek başına yeterli değildir. Eğer hukuk öğrencilerinin kendini yazılı ve sözlü ifade yetenekleri geliştirilmek isteniyorsa buna birinci sınıfta verilen Türk Dili dersinin öğretim izlencesinde değişiklik yaparak başlanmalıdır. Türk Dili dersinde ilkokul, ortaokul ve lise boyunca tekrarlanan dilbilgisi konuları anlatılmak yerine yazım kuralları, noktalama imleri üzerinde durulmalı, sözcüklerin anlamı üzerinde yoğunlaşılmalıdır.

Hukuk Dili dersinde ise hukuk terimlerinin anlamı tartışılmalı, işaret ettiği kavramla olan ilişkisi üzerinde durulmalı, eşanlamlılar, yakın anlamlılar ortaya çıkarılmalıdır. Hukuk dilinin özleşmesi gerekliliğinin toplumsal, kültürel nedenleri sorgulanmalı, tartışılmalıdır. Kavram ve terimler ekseninde sözcüklerin kültür tarihindeki yolculukları incelenmelidir. Bu yolculuğu incelerken yeni terimler türetilmeli, türetirken düşünme alışkanlık haline getirilmelidir.

Unutulmamalıdır ki yenilik ortaya koymaya çalışandan daha çok düşünen kimse yoktur.