Mesajı Okuyun
Old 24-06-2002, 20:15   #16
Av.Mehmet Saim Dikici

Sayın Bilen dostum,

Aslında ilk konuya da sizin sorduğunuz soruya da ben cevap yazdım.. dikkatli okunduğunda görülür.

Diğer yandan, Yargıtay' ın kararı sizin de ifade ettiğiniz gibi mantık dışı ve gayrı adil.. Bu itibarla kendime göre dayanaklarını da belirttiğim itirazlarımı da esas alarak bu konudaki yargıyı doğru bulmadığımı tekrar ifade ediyorum..

Sadece hatalı olduğu uzaktan bile anlaşılan yargıtay kararına dayanarak, TK.1 atfı ile genel kural BK.128, 132, 133. maddelerin uygulanamayacağı kabulünüze katılamayacağım..

Kanunda zamanaşımın durması(tatil edilmesi) halleri sayılı olarak tahdiden belirtilmişken, hem ticaret kanunu hükümlerine, hem borçlar kanunu genel hükümlerine, hem adalete, hem hukuk mantığına, hem vicdana ters sonuç doğuran yargıtay kararına itaat etmek doğru olmamalıdır..

Çoğunluğu ve en önemlisi insan aklını tatmin etmeyen görüşleri kim söylerse söylesin kabul edemem.. esasen belirttiğiniz kararın kabul edilebilir bir gerekçesi de (yazdığınız bölüm içinde) yoktur...

Sayın Domaniç hocanın kitabında da bu konuya değinilmiştir ancak orada zikredilen husus vadeli olmayan çekelr içindir..

Saygılarımla..