Mesajı Okuyun
Old 01-12-2010, 16:53   #21
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Avukat75
Üç davalıdan ikisi katılmamış, birisi katılmış. İşletme projesi de yapılmamış. İşletme projesinin bulunmaması ve toplantıya katılmama nedeniyle ileri sürülebilecek itirazları anlarım. Sonuçta bu hukuki değerlendirmeyi mahkeme yapacaktır.

Bu davalılar için faize hükmedilemez.Hatta usulüne uygun bir işletme projesi ve genel kurula katılım olmadığı için aidat ve genel gider asıl alacağına da karar verilmemelidir.

Alıntı:
Fakat bilirikişi, sadece bir davalının (toplantıya katılan) faiz sorumluluğunun olabileceğini kabul etmiş ama ilk sorumda belirttiğim gerekçeyle faiz hesabı yapmamıştır. Aslında bilirkişinin 'takıldığı' ve gerekçe olarak gösterdiği husus, faiz tutarını dava dilekçesinde belirtmemiş olduğum ve harcını yatırmamış olduğum iddiası.

Şu şekilde de karar verilebilir. "Ait oldukları aydan işletilecek aylık %5 faiziyle tahsiline.." gibi. Bilirkişi ve mahkeme faizin işleyeceği tarihi belirleyebilir. Sizin anlattığınız şekilde belirleme yapamaz. Siz diyorsunuz ki misal "2008- Ocak-şubat-mart-nisan aylarına ait aidat alacağım var. Bunların tahsilini istiyorum. Ancak her bir aya ilişkin faizin tutarının da belirlenmesini istiyorum" Size yukarıda ısrarla sordum. "Siz bilirkişinin nasıl rapor vermesini bekliyorsunuz" dedim. Cevap vermediniz.

Dediğiniz gibi rapor şöyle olabilir: "2008- Ocak ayının işlemiş faiz miktarı:350 TL dir, Şubat ayının faiz miktarı 340 TL dir.vs.vs." Pekiyi karara nasıl yansıyacaktır: "2008- Ocak ayının işlemiş faiz miktarı:350 TL olarak tespitine, Şubat ayının faiz miktarı 340 TL olarak tespitine.vs.vs." Hatta -tespitine- kelimesinin yerine -tahsiline- kelimesini ekleyelim. Ne oldu şimdi? Harcı yatırılmamış bir "talep" hüküm altına alınmış olmadı mı?

Bakalım Saim Bey ne diyecek?