Mesajı Okuyun
Old 05-07-2020, 02:28   #2
Av. Aybars Karakırık

Varsayılan Mazeretim var, izinliyim ben

Sayın meslektaşım bu azlin haklı olmayacağını düşünüyorum. Ancak BAM sınırlarında kalan bir vekalet ücreti davanızın bakılacağı BAM dairesi de benim gibi düşünür mü? Burada koruma içgüdüsü ile sorumluluğu üzerlerine almazlar ancak mazeretinizin gerekçesi nasıldı bakmak gerekir. Çünkü uygulamada, mahkeme kalemi bir mazeret formu düzenliyor ve bu matbu forma avukatlar dosya numarası ile isim imza atıyorlar. Bu formun içeriği de önem arz edecektir. Formda mesleki mazeretimden ötürü yazıyorsa, açık aramayı seven mahkemelerimizin bunu kabul etmeyeceğini düşünüyorum. Ancak kimi kalemlerin hakimin iznini matbu mazerete yazdığını görüyorum.

Bu nedenle bundan sonraki mazeretlere şu şekilde vermek gerekir düşüncesindeyim, daha önce daha sadesini yapmıştım.

"07072020 tarihinde mahkeme hakimi izinli olduğundan duruşmalara nöbetçi hakiminbakacağı kalem tarafından bildirilmiştir. Nöbetçi hakimin de ne zaman duruşma göreceği belirsizdir. Uygulamada nöbetçi hakimlerin dosya içeriğine ilişkin herhangi bir işlem yapmadıkları da bilinmektedir. Diğer mesleki işlerimden ötürü duruşma saatinden makul süre önce tarafımın aşağıdaki telefondan aranmamı ve duruşmaya gelmemin sağlanmasını, aksi takdirde dosyanın asıl hakiminin izinli olmasından ötürü mazeretli sayılmamı talep etmek zorunda kaldığıma ve bu nedenle mazeretli sayılmama karar verilmesini saygıyla arz ve talep ederim."

peki bu içerikteki bir mazerete izni biten ve dosyada karar verecek hakim gücenmez mi?