Mesajı Okuyun
Old 01-09-2006, 16:15   #1
Av.Elvan Akkaya

Önemli ELEKTRiK HIRSIZLIĞI

malumunuz 5237 sayılı ceza yasası uygulanmaya başladığından beri elektirk hırsızlığı ile ilgili dosya sayısında bir patlama yaşandı

verilen cezalar ise bana göre çok ağır.142/1 f maddesi elektrik hırsızlığı suçunu 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırıyor. ve sayacın mühürlü olup olmaması ile ilgili bir ayrıntıya değinilmemiş.

kanunun eski uygulamasında bu suçun ilk kez işlenmesi ve sayacın mühürlü olmaması halinde hırsızlık suçunun basit hali üzerinden 6 aydan 3 yıla kadar ceza veriliyordu. kanuni indirim halleri de uygulandığında verilen ceza ertelenebiliyordu.

şimdi ise alt sınır 2 yıl. tutanak bedeli ödendi ise pişmanlıktan yararlanılıyor.diğer kanuni indirimler de uygulandıktan sonra sonuç ceza 6 ay 20 gün = 4000 ytl adli para cezası.

burada bence vatandaş lehine çok ağır bir düzenleme getirilmiş. evet belki devlet aleyhine işlenen bir suç ve cezaların caydırıcılığı açısından uygun olarak düşünülebilir.

ancak şöyle bir durum var ki, adli para cezaları ertelenemiyor. ancak 6 ay 20 gün hapis cezası sanık lehine olmadığından paraya çevriliyor. hapis cezası olarak verilse ertelenebilecek. üstelik vatandaş taksitlendirilen cezayı ödeyemezse kalan cezası hapis olarak infaz edilecek. öyle ise sanık lehine uygulama bunun neresinde.

daha önce sabıkası olmayan, belki cahilliğinden belki ekonomik sebeplerden, belki de işlemediği bir suçtan dolayı sadece masumiyetini kanıtlayamaması sebebiyle ceza verilen sanığa bir şans daha verilmiyor...

üstelik verilen kararlarda 145. maddenin uygulanmaması da ayrı bir sorun. hakimler bunu talep ettiğimizde 145 uygulanırsa 143 de uygulanmalı diye yorum yapıyorlar.

Alıntı:
Suçun gece vakti işlenmesi
MADDE 143. - (1) Hırsızlık suçunun gece vakti işlenmesi halinde, verilecek ceza üçte birine kadar artırılır.
Malın değerinin az olması
MADDE 145. - (1) Hırsızlık suçunun konusunu oluşturan malın değerinin azlığı nedeniyle, verilecek cezada indirim yapılabileceği gibi, ceza vermekten de vazgeçilebilir.

bu haliyle uygulamanın eksik olduğunu ve buna bir çözüm yolu getirilmesi gerektiğini düşünüyorum. elimizde bulunan dosyaları temyiz ettik. yargıtaydan gelecek ve emsal teşkil edecek sonuçları bekliyoruz.

bu konu hakkındaki yorumlarınızı bekliyorum