Mesajı Okuyun
Old 21-01-2013, 20:43   #49
DERYASI

Alıntı:
Yazan YILDIZ HUKUK
Sayın Aşkın;

Malesef Uyap uygulaması Avukatlar açısından sandığınız kolaylıkların hiçbirini getirmediği gibi,ayrıca ücrete bağlanarak zaten müvekkilden zar zor alabildiğimiz masraflarımızı da ikiye katladı.Ayrıca İcra Müdürlüklerinde de durumun farklı olduğunu sanmıyorum.Örneğin icra dairesine girdiğimizde dosyamızı çıkarır,talebimizi yazar,en müsait memurumuz ile işimizi bir kaç dakika da halledebiliyorken,Uyaptan gönderilen talebin peşinde koşmak,en basit bir müzekkereyi bile günlerce gönderdiler mi diye takip etmek fazlasıyla zaman kaybı yaşattı bizler için.Memur talebi görecek,dosyayı çıkaracak,uyaptan çıktı alacak,işlemi yapacak vs.günlerce sürebilecek bir kaos yaşanıyor ama henüz ciddiyetin kimse farkında değil.Uygulama biraz yol aldıkça müdürlükler aleyhine şikayet patlaması yaşanacağı da düşünüyorum.3 gün içinde yerine getirilmeyen haciz taleplerine bugüne kadar karşılıklı iyinetle göz yumanların Uyap ile birlikte bundan vazgeçeceklerine eminim.Dahasını yaşadıkça göreceğiz.Ayrıca bugüne kadar taleplerimiz ile birlikte hazırladığımız tüm müzekkerelerden de vazgeçme yolundayız.Madem iş uzuyor,bende bugüne kadar icra dairesinin yapması gereken işlemlerin hiçbirini yapmıyorum buyrun halletsinler mantığı dolaşmaya başladı.Herkes birşeylere tepkili.
Yine yeni uygulamalar ile birlikte PUL masrafı olarak Uyaptan ödenen ücretlerimiz hesaplarımıza geri geliyor.İcra dairesinin gerekçesi mantıklı ve hak verilir türden.Pul masrafını Bankadan çekmesi ve para ile pul alarak işlem yapması gerekecek.3 TL. pul için bankaya memur görevlendirecek.Talebimizi uyaptan gönderip,talebin pul masrafını fiziken icraya götürmemiz gerekiyor yani.peki ne anlamı kaldı Uyap pratikliğinin yada sözde kazandırdığı zamanın??
VELHASIL ortada , gerek İcra dairelerinin haklı serzenişlerine,gerekse de Avukatların sıkıntılarına çözüm olabilecek tek bir uygulama olmadığı gibi yeni düzenlemeler de sadece karışıklığa sebep oluyor

Tebrikler güzel bi özet olmuş keşke herkes sizin gibi hem avukatların açısından hemde icra daireleri açısından olaylara bakabilse...