Mesajı Okuyun
Old 27-11-2014, 16:04   #470
roidelezard

Alıntı:
Yazan Rıza Yorulmaz
Sn Acar, Sn Yıldız, Sn Okandan,
benzer nitelikte benim de davalarım var, Yargıtay'ın önünde iki (artı bir) seçenek var;
ilki kanun iptali yürürlüğe girmediği için mevcut düzenlemeye göre maktu şekilde karara bağlamak,
ikincisi ise dosyayı bekletmek.
Artı bir seçeneği ise hiç ihtimal vermemekle beraber nispi vekalet ücretine hükmetmek.
Nasıl mı? Kanunu, kararı ve hukuku özgürlükçü yorumlayınca bir yöntem bulunur.

Alıntı:
Yazan Av_Acar
2012 yılında Kamulaştırmasız el atmadan doğan tazminat davası açtım, dava devam ederken vekalet ücretlerinin maktu olacağı ile ilgili maddeler yürürlüğe girdi, dava bu şekilde sonuçlandı ve maktu vekalet ücretine hükmedildi.

Dosya davalı tarafından temyiz edildi ve şu an Yargıtay'da, Sorgu ekranından baktığımda da "İncelemede" gözüküyor ve dönmesi yakındır..Şimdi bu dosya ile ilgili vekalet ücretinin akıbeti ne olacak..

Alıntı:
Yazan Av_Acar
Ben, ilk seçeneği hızlıca uygulayacaklarını ve hatta şu an halihazırda bekleyen dosyaları da bir an evvel incelemeye alıp mevcut usulde karar vereceklerini düşünüyorum, aksini ummak şu ortamda fazla iyimserlik olur gibi..
Ama yine de Sibel hanımın fikrine katılarak, Yargıtaya talepli bir dilekçe göndersek pek birşey kaybetmeyiz.

Benzer şekilde benim de bir dosyam var. Yargılama devam ederken vekalet ücreti maktuya çevrildi ve mahkeme maktu vekalet ücretine hükmetti. Davalı belediye dosyayı temyiz etti fakat biz etmedik. Dosyam şuan arşivde görünüyor.

Yukarıda bir üstadımız nisbi hükmedilen vekalet ücretinin dosya Yargıtaydayken maktuya çevrildiğini ve bu sebeple bozma verilerek yerel mahkemenin maktu ücrete hükmettiğini söylemiş. Tersinden bakarsak bu durumda Yargıtayın maktu hükmedilen vekalet ücreti sebebiyle dosyayı bozması ya da vekalet ücreti yönünden nisbiye çevirmek suretiyle düzelterek onaması gerek. Sen nisbiyi maktuya çeviriyorsan aym nin iptal kararından sonra da maktuyu nisbiye çevirmek durumundasın.