Mesajı Okuyun
Old 15-09-2006, 15:21   #1
mutlakadalet

Varsayılan Vicdan mı cüzdan mı?

Avukat, cezaevinde sanıkla görüşmektedir. Sanık: "-Aman abi, ne olursun beni kurtar, beni savun". Avukat, "-Seni savunacağım ama, bana ödeyecek paran var mı?". Sanık, "-Ne demek abi, iki milyarlık çeki hemen yazayım, daha sonra da bi beş milyarlık çek daha keseyim, sen onu merak etme." Avukat, "-E o zaman davanı alabilirim, söyle bakalım, seni neyle suçluyorlar?" Sanık, "-Karşılıksız çek kesmek...

Forumdaki üyelerin fikirlerini öğrenmek istediğim şey şu: Bir avukat savunduğu kişinin gerçekten haklı ya da haksız olduğuna bakmadan savunmalı mıdır, yoksa gerçekten haklı olduğuna inandığı kişileri mi savunmalıdır? Bu soruyu 2 aşamalı olarak sormak istiyorum:
1- Siz vicdanınız ve cüzdanınız arasında kalsaydınız hangisini tercih ederdiniz?
2- Günümüz koşullarını da dikkate alarak vicdanı ve cüzdanı arasında kalan -sadece avukatlar değil, devletin herhangi bir kademesindeki memur veya herhangi bir kişi de olabilir- kişiler genelde hangisini tercih ediyodur?

Not: 1. ve 2.soruya verilen yanıtlar arasında doğabilecek muhtemel farkta acaba kendimizi de-dürüst olmak konusunda- eleştirebilir miyiz?
Sayın "admin" bu konuyu anket şekline getirebilirse sanırım daha etkili sonuçlara ulaşabiliriz.
Saygılarımla...