Mesajı Okuyun
Old 28-06-2007, 10:03   #3
ayselari

Mahçup

Sevgili meslektaşım öyle bir spesifik soru sormuşsunuz ki;gerçekten bu konuda iyi bilgi birikimi gerekiyor. Açıkçası benim de fazla yok.

Ama bana da menfi tespit davası açmanız daha mantıklı gibi geliyor. Kaybolan ya da zayi olan kıymetli evraklara kullandığımız yöntem gibi bunun için de ihtiyati tedbir alabilirsiniz bence bu bir yol..
711 e yazdırılan çekleri banka mı iade etmiş anlayamadım. Öyle ise sorun ortadan kalkmış bence. Çünkü 711 e yazdırılması menfi tespitte sorun oluyor maalesef.
Defterinize yazılmamış olması ise avantaj. Çünkü alış-veriş yapılmadığına dolayısı ile de borcunuzun doğmadığına dalalet..
Çeklerin neye dayandığı ve 711 e neden verildiğinin izahı menfi tespitte şart. Başınızı ağrıtabilir.
Sizin onlardan halihazırda alacağınız var ve bunların bir kısmının süresi geçmiş bir kısmının ise henüz gelmemiş ise;süresi geçenlere adi takip yapıp itiraz üzerine ; itirazın iptali davası açarsınız ama burada dayanmanız gereken konu sebepsiz zenginleşme olmalıdır. Hassas nokta bence budur.TTK 644. Bu durumda ispat külfeti karşı tarafa geçer.Siz değil onlar ispatlamak zorunda kalır.
Süresi gelemeyenlere de karşılıksız kaşesi ile takip başlatabilirsiniz.
Umarım işe yaramıştır.