Mesajı Okuyun
Old 01-01-2018, 12:30   #1
av.dilek 35

Varsayılan Kentsel Dönüşüm Bina Ortak Karar Protokolü

Arkadaşlar Merhaba, uzun zaman önce emekli oldum, haliyle uygulama ve değişiklikleri takip edemedim.Özellikle, bu kentsel dönüşüm konusunda bir hayli hızlı ve arka arkaya değişiklikler yapıldı sanırım.Sorum şu ki; 6306 Sayılı Kanun ve yönetmelikte yer alan,oy birliği sağlanamaması halinde ,2/3 çoğunluk kararını yeterli kabul eden ancak bunun için belirli usule uyularak toplantı yapılması ve bina ortak karar protokolü hazırlanması gerekliliği ile ilgili hükümler değişti mi? Benim olayımda; kat malikleri usulüne uygun olmayan bir toplantıyla toplanıyorlar fakat oylama bile yapılmıyor ve bu toplantı tutanağa bile geçirilmiyor, sonra on daireden 8'i müteahhitle birlikte notere gidip Satış Vaadi ve Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesi yapıyorlar.
İki daire mağdur durumda, verilen süreler doldu, bina boşaltıldı ve elektrik ve suyu kesildi, yıkım sürecine girdi. Müteahhit ve diğer kat maliklerinden bir kaç aydır hiç ses seda çıkmıyor.Sorunun özeti,mağdur durumda olan bu iki dairenin bundan sonraki süreçteki hakları , bina ortak karar protokolü hazırlanması ve bunun için toplantı yapılması gerekip ,gerekmediği,maliklerin , müteaahhitle noterde yaptıkları bu sözleşmenin bundan sonraki bütün süreç boyunca yeterli olup olmadığı?Ve bina ortak karar protokolünün yerine geçip geçmediği? Şimdiden teşekkür eder, mutlu ,sağlıklı bir sene dilerim.