Mesajı Okuyun
Old 08-06-2023, 22:03   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1-Nüfus kaydında anne hanesinde kendi biyolojik anneniz değil de başka bir kadının adının yazması sorununu çözmek için Asliye Hukuk Mahkemesinde nüfus kaydının düzeltilmesi davası açabilir ve nüfus kaydınızın anne hanesinin anneniz üzerine taşınmasını isteyebilirsiniz.

2- Babanız sizin eğitim ve geçim giderlerinizi yeteri kadar karşılamıyorsa ve 18 yaşını doldurmuşsanız babanıza karşı yardım nafakası davası açabilir, tedbiren nafakanın başlatılmasını ve karar verildikten sonra her yıl enflasyon oranında artışını talep edebilirsiniz.

Eğer henüz 18 yaşında değilseniz bu defa yasal temsilcinizin dava açması gerekir fakat bu defa önce anne nüfus hanesine geçmeniz için dava işini halletmeniz gerekir.

3- Özgürlüklerinizin kısıtlanması ve haklarınızın kullanılamaz durumuz gelmesi veya tehdidi açıkça şiddet kapsamındadır. Dövmek de aynı şekilde suçtur. Karakola veya savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

Şiddetin önlenmesi için en yakın aile mahkemesinden olanları anlatan bir dilekçe ile karar verilmesini isteyebilirsiniz. Acil durumda bu kararı karakoldan da isteyebilirsiniz.

4-Nüfus kaydının düzeltilmesi, nafaka davasının açılması şikayet dilekçelerinin verilmesi ve şiddetin önlenmesi kararının alınması için baro adli yardım servisine başvurarak tarafınıza avukat atanmasını isteyebilirsiniz.