Mesajı Okuyun
Old 28-05-2008, 09:59   #1
avukat2007

Varsayılan şirketin devri itibari ile devirden önceki avukatın görevi sona erer mi

MERHABALAR,
Müvekkilim şirket devredildikten sonra, şirket vekili aynı zamanda da şirketin ortağı olan avukat, şirket ile ilgili resmi tebligatları almaya devam etmiş( bu arada avukatın yeni ortaklar tarafından azli söz konusu değil) ; örneğin bir dosyamızda kararı temyiz etmemiş ve karar kesinleşmiş, bu karara ilişkin ilamlı takibe başlanmış, ilgili icra emri de ilamda yazan devirden önceki avukata yapılmış ve bu takip de kesinleşmiş.
Benim öğrenmek istediğim ise, şirket devrinin ticaret sicilinde yayınlandığı tarihten itibaren devirden önceki avukatın vekalet ilişkisi ne olur. Benim kanaatim sadece görevi ihmal sebebiyle şirket avukatının sorumululuğuna gidilebileceği yönünde idi, ancak bir meslektaşım, kendisinin de taraf olduğu bir davada ticaret sicilinin 3. kişilere bildirim özelliği taşıdığını ve şirketin devrinden sonra avukatın yetkisinin otomatik olarak düşeceğini söyledi. konu ile ilgili herhangi bir karar bulamadım zira içtihatların çoğu, işveren vekilleri ve şirket müdürlerinini devirden sonraki yetkisi ile ilgili. Bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Saygılarımla