Mesajı Okuyun
Old 06-04-2007, 12:45   #1
altiokebru

Varsayılan belediyenin önce sözlü olarak izin verdiği tabelaya sonradan izni vermemesi

Merhaba Sayın Meslaktaşlarım; müvekkilim bir apartmanın zemin katına açtığı dükkanın önüne koyacağı totem tabela için belediye yetkililerine(imar müdürü) sorarak sözlü olurlarını alıp tabelayı yaptırmış. Dükkanının bulunduğıu apartmanının önünde, apartmana ait 10metrelik çim bulunan boşluk var ve tabelayı koyduğu yer bu sınırlar içinde, kaldırıma tecavüz etmesi de sözkonusu değil. Zaten belediyeden de kaldırıma çıkmadıktan sonra sorun olmadığı söylenmiş. Yine belediyeden izin alırken tabelanın ayak uzunluğu 3.2 metre,tabelanın da 1.5X4 metre boyutlarında olduğu belirilmiş. Müvekkil tabela için 1.500YTL masraf yapmış, ancak tabela koyulduktan sonra belediye yetkilileri kaldırman gerekiyor, demiş.Bu istem de sözlü olarak yapılmış. Belediye Kanununa baktım, her belediye bu konudaki kıstasları kendi belirliyormuş. İlgili belediyenin bu konudaki düzenlemesine ulaşamadım ancak müvekkilin işyerinin 300metre kadar ötesindeki petrol istasyonunun önünde de totem tabela var, bu konuda farklı mı davranılıyor acaba diye düşündüm... Müvekkil önce belediyeden bu işlemin sebebini yazılı bildirmesini istesin, böylece dayanağını da öğrenebiliriz diyorum. Devamında ne yapabiliriz ve bu düşüncem doğru mudur sizce? Saygılarımla