Konu: Regl Partisi
Mesajı Okuyun
Old 24-10-2008, 11:09   #21
uye8490

Benim anlamadığım kadının toplumsal hayata aktif katılımının bu tür yapay müdahalelerle sağlanacağına yönelik olan inanç.(bilinç diyemiyorum maalesef)

"Erkeklik kutsandığına göre ben de kadınlığı kutsayacağım" saplantısıyla ne erkek ne de kadın, kısacası "insanlık" bir arpa boyu yol alamaz.

Erkekliği kutsamayı dayatan toplumsal yapının dokunulmaz normlarını yerinden oynatma cesaretini göstermedikçe bu tür küçük kentli özentisi hareketler "kadın-erkek eşitliği" yolunda kendilerine bir misyon biçmeye kaçınılmaz olarak devam edecektir.

Sünnet düğünü ,geleneksel toplum yapısının dayattığı bir saçmalık.Gelenekçi toplumda terazinin bir kefesinin erkekten yana ağır basmasının tek nedeni de ekonomik hayata erkeğin daha çok aktif rol almasıdır.
"Din" ,"gelenek" vb. kurumlar ekonomik üstünlüğün sağladığı "ezme ayrıcalığının" garantörleridir sadece.
Dediğim gibi erkeğe "ezme ayrıcalığını" tanıyan toplum yapısını yerinden oynatmak yerine misilleme mantığıyla biyolojik olayların kutsanması yolunu seçerek hiç bir yere varılmaz.