Mesajı Okuyun
Old 27-03-2013, 22:49   #12
magistra175

Alıntı:
Yazan Av. Özge Çavuş
Bu tartışma esas sorudan uzaklaştırıyor bizi ancak yine de yanlış değerlendirmelerin önüne geçilmesi açısından sanıyorum açıklamakta fayda var. HMK'daki ihtiyati tedbir hükümlerinin kıyas yoluyla İİK'da düzenlenen ihtiyati hacize uygulanamayacağının cevabı yine HMK'da mevcuttur:

Kıyas yapılamayacağına dair bundan daha net bir ibare olamaz sanıyorum. İhtiyati haciz ihtiyati tedbirden "bağımsız" bir koruma türüdür, birinin diğerinin bir türü olduğunun ancak çok çok geniş bir perspektiften bakılıyorsa kabul edilmesi gerekir, aksi takdirde yanlış değerlendirmeler çıkar. O perspektifi daha yakın ve dar açıdan bu iki konuya doğrulttuğunuz zaman aradaki farklar net olarak ortaya çıkar. İhtiyati hacizin HMK'nın " Geçici Hukuki Korumalar" kısmında düzenlenmemiş olmasının bir nedeni vardır.

Umarım anlatabilmişimdir.
Özge Hanım, ilginçtir ki aslında paylaşmış olduğunuz hüküm benim görüşümü destekler niteliktedir. Keza koyu renkle paylaşmış olduğunuz fıkrada, ihtiyati hacze ilişkin özel hükümler saklıdır denilerek, esasında ihtiyati haczinde ihtiyati tedbirin bir türü olduğu ancak İİK da özel hükümlerle düzenlendiği, ihtiyati hacze ilişkin özel hükümlerin öncelikle uygulanacağı, ancak ihtiyati hacze ilişkin özel bir hüküm olmaması halinde ihtiyati tedbire ilişkin hükümlerin uygulama alanı bulacağını belirtilmektedir. Ortaya attığım görüşün kanuni dayanağı tam da paylaşmış olduğunuz bu kanun maddesidir.